Snemovňa reprezentantov chce zabrániť zatvoreniu Guantánama

09.12.2010 07:29

Dolná komora amerického Kongresu odhlasovala návrh, ktorý znemožňuje zatvorenie kontroverzného zajateckého tábora Guantánamo v nasledujúcich mesiacoch, ako plánoval prezident Barack Obama.

Príslušná úprava je súčasťou všeobecného zákona o vládnych výdavkoch v aktuálnom fiškálnom roku, ktorý sa začal 1. októbra. Schválený návrh Obamovej administratíve výslovne zakazuje vynaložiť akékoľvek prostriedky na presun zajatcov z Guantánama na iné miesto či na získanie náhradných zariadení.

V texte sa pritom spomína meno údajného organizátora útokov z 11. septembra 2001 Chálida Šajcha Muhammada, ktorého Obama plánoval postaviť pred civilný súd.

„Žiadne z prostriedkov uvoľnených v tomto alebo ktoromkoľvek predošlom Zákone nesmú byť použité na presun, prepustenie alebo pomoc pri presune alebo prepustení… Chálida Šajcha Muhammada alebo ktoréhokoľvek iného zajatca“ zadržiavaného v tábore Guantánamo k dátumu 24. júna 2009, uvádza sa v návrhu, ktorý členovia Snemovne reprezentantov schválili v pomere 212 ku 206 hlasom.

Tento výsledok je pre Obamu o to zahanbujúcejší, že snemovňu stále kontroluje jeho Demokratická strana. Úprava však vstúpi do platnosti iba vtedy, ak rovnaké znenie schváli aj Senát a podpíše sa pod neho aj samotný prezident.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Sweet trsové farebné ruže

Sweet trsové farebné ruže

35,99
Perla ružové pivónie gypsa

Perla ružové pivónie gypsa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk