Po 74 rokoch opäť neodovzdali laureátovi Nobelovu cenu za mier

10.12.2010 13:40, aktualizované: 14:12
Siao-poo
Čínske úrady neumožnili Liou Siao-poovi odcestovať do Osla a jeho kreslo ostalo prázdne. Autor:

Prvýkrát za ostatných 74 rokov na slávnostnej ceremónii udeľovania Nobelovej ceny za mier neodovzdali prestížne ocenenie do rúk jeho laureáta. Čínske úrady neumožnili väznenému disidentovi Liou Siao-poovi odcestovať do nórskeho Osla a na mieste, kde mal sedieť, bolo symbolicky iba prázdne kreslo.

Potleskom odmenili Lioua za jeho aktivity v oblasti ľudských práv stovky prominentných zahraničných predstaviteľov.

Naposledy nemohli odovzdať Nobelovu cenu za mier do rúk jej laureáta v roku 1936, keď Adolf Hitler znemožnil jej prevzatie nemeckému pacifistovi Carlovi von Ossietzkému.

Ľútosť nad absenciou disidenta na ceremónii v nórskej metropole vyjadril predseda Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland.

„(Liou) je v izolácii vo väzení na severovýchode Číny. Ani jeho manželka či najbližší príbuzní tu s nami nemôžu byť. Neodovzdáme tu žiadnu medailu ani diplom. Už tento samotný fakt dokazuje, že ocenenie bolo potrebné a náležité,“ uviedol v príhovore Jagland.

Zdôraznil, že cena venovaná Liou Siao-poovi nie je cenou namierenou proti Číne. Konštatoval, že rastúca sila najľudnatejšej krajiny sveta „nesie so sebou väčšiu zodpovednosť“ a Peking musí byť pripravený akceptovať aj „kritiku“.

Liou Siao-po si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody ako spoluorganizátor Charty '08.

Čína a ďalších najmenej 18 krajín s veľvyslanectvami v Osle odmietlo pozvanie na slávnostnú ceremóniu. Hoci päťčlenný Nobelov výbor pôsobí nezávisle od nórskej vlády, Čína zrušila aj stretnutia s členmi nórskej vlády.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku