Briti hlásia nové úmrtia na H1N1. Vraj sa vírus rozšíri a bude najbežnejší

Anglickí zdravotníci od začiatku septembra zaznamenali osem prípadov, keď pacienti podľahli vírusu takzvanej prasacej chrípky. Tlačovú agentúru AFP o tom v sobotu informovala nemenovaná hovorkyňa britského Úradu pre ochranu zdravia (HPA), ktorý očakáva opätovné rozšírenie tohto druhu chrípky v celej Európe. Obávaný typ H1N1 by sa tak počas zimného obdobia mohol stať najbežnejším spomedzi všetkých druhov chrípkového vírusu.

11.12.2010 19:10
debata (5)

Podľa hovorkyne bolo v Anglicku od začiatku septembra „hlásených 10 úmrtí spojených s potvrdenou infekciou vírusom chrípky, z toho osem s chrípkou typu A (H1N1)“. „Zdá sa, že sme v tomto predvojom. Iné európske krajiny iba začínajú sledovať nejakú aktivitu,“ uviedol pre denník The Independent šéf oddelenia respiračných chorôb HPA John Watson.

Británia bola jednou z prvých zasiahnutých krajín aj počas minuloročnej pandémie prasacej chrípky. Podľa Watsona úrad v poslednom období zaznamenal zvýšený počet vážnejších prípadov, ktoré si vyžadovali hospitalizáciu, ako aj chrípkové epidémie na školách v celej krajine. Profesor zároveň varoval, že vírus môže byť nebezpečný pre starších ľudí, tehotné ženy a osoby trpiace problémami so srdcom, pľúcami, pečeňou alebo obličkami. Ľudí patriacich do rizikových skupín preto vyzval, aby sa dali zaočkovať.

Svetová zdravotnícka organizácia ohlásila pandémiu prasacej chrípky v júni minulého roka. Podľa oficiálnych štatistík tejto chorobe na celom svete podľahlo vyše 18 000 ľudí.

5 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy