Orbán priškripol médiá

21.12.2010 10:44
Viktor Orbán
Vláda Viktora Orbána presadila "náhubkový" mediálny zákon. Autor:

Opoziční poslanci mali pripravené pásky v oranžovej farbe Fideszu, aby si nimi prelepili ústa. A na budapeštianskom Námestí slobody, len kúsok od sídla maďarského parlamentu, sa zišla jedna z najväčších demonštrácií od príchodu premiéra Viktora Orbána k moci. Záverečné hlasovanie o zákone, ktorý oponenti nazývajú "náhubkový", neprešlo v tichosti.

„Týmto sa v masmédiách začne nová éra,“ varoval podľa portálu stop.hu socialistický poslanec László Mandur. „V Maďarsku nastáva taký systém dozoru nad médiami a mocenskej okupácie verejnoprávnych médií, aký je v civilizovanej demokracii neprijateľný,“ dodal mediálny expert najsilnejšej opozičnej strany.

Podobne ostro nový zákon odsúdila liberálna ekologická strana Politika môže byť iná. „Takúto reguláciu tlače uplatňujú iba komunistické diktatúry. Návrh v danej podobe je pre Maďarsko nedôstojný,“ citoval stop.hu „zeleného“ poslanca Gergelya Karácsonya.

Rozsiahla právna norma, ktorej schválenie Fidesz odmietol stiahnuť z pondelňajšieho programu, ráta s likvidačnými pokutami pre médiá. Tie im bude môcť vyrubiť mediálny úrad kontrolovaný Orbánovou stranou. Stranícky jednofarebný úrad, na čele ktorého s deväťročným mandátom stojí bývalá poslankyňa Fideszu, dostane od januára právomoci posudzovať a trestať prehrešky médií, čo doteraz pri tlači a internetových portáloch patrilo výhradne do právomoci nezávislých súdov. Úrad bude môcť médiá na desať dní umlčať, dokonca im zrušiť registráciu. Dostáva tiež do rúk sadzobník likvidačných pokút. Celoštátnym denníkom a spravodajským internetovým portálom ich môže vyrubiť až do výšky bezmála 90-tisíc eur, pre rádiá a televízie dokonca nad sedem miliónov eur.

Orbánova vláda sa nedala obmäkčiť kritikou opozície, protestne vybielenými titulkami novín ani vážnymi výhradami medzinárodných organizácií. Sám premiér nazval zákon „európskym“. A podpredseda vlády Tibor Navracsics, ktorý v poslaneckom klube Fideszu neuspel s pokusom presadiť miernejšiu verziu, radí celú vec nedramatizovať. „Doprajme tomu trocha času. Ak to bude škandálne, potom aj tak bude taký silný tlak, že veci bude treba upraviť,“ povedal pre televíziu ATV.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku