Európa sa začína pozerať na Orbána ako na Lukašenka, tvrdo ho kritizuje

, 22.12.2010 15:00
Maďarsko, protest
Mladík si na protest proti prijatému mediálnemu zákonu prelepil ústa páskou ako symbol neslobody médií v Maďarsku. Autor:

Kroky maďarského parlamentu, ktorý sprísnil kontrolu budapeštianskej vlády nad médiami, ostro sleduje celá Euróspka únia. Mnoho politikov toto rozhodnutie kritizuje, šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn zašiel ešte ďalej, keď spochybnil Maďarsko ako nového lídra EÚ v rámci pravidelnej rotácie predsedníckeho kresla.

Minister zahraničných vecí rozhovor pre Reuters zakončil konštatovaním, že ak spomínaný zákon vojde do platnosti, už viac nebude platiť, „že posledným diktátorom v Európe je bieloruský prezident Alexander Lukašenko. "Je evidentné, že prijatý zákon doslova znásilňuje ducha i literu zmlúv Európskej únie, je to priamy útok na demokraciu,“ povedal Asselborn.

S veľkou pozornosťou sleduje udalosti okolo maďarského mediálneho zákona i nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá ústami svojho hovorcu varovala Budapešť pred porušením štátoprávnych zásad vo vzťahu k médiám.

Podľa schválenej normy v maďarskom parlamente bude za prehrešky hroziť tlačeným médiám a spravodajským webom pokuta desať až 25 miliónov forintov, rádiám a televíziám 100 až 200 miliónov forintov. Medzi najviac kritizované body zákona patrí to, že pochybenia proti norme sú nejasne definované. Pokuta navyše musí byť zaplatená okamžite, aj keď sa kvôli nej postihnutí obrátia na súd. Niektoré médiá sa sťažujú, že ich môžu prípadné pokuty úplne zničiť.

Zákon tiež stanovuje, že rozhlas bude po novom musieť vysielať viac maďarskej hudby a štátne médiá budú právne viazané vysielať viac reklám a menej kriminálnych správ.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku