Schválenie zmluvy Nový START je vzpruhou pre Obamu

22.12.2010 21:15, aktualizované: 22:43
Obama, Medvedev, START
Prezidenti Spojených štátov amerických a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev podpísali v apríli v Prahe kľúčovú dohodu o jadrovom odzbrojení. Autor: ,

Americký Senát schválil rusko-americkú zmluvu o obmedzení počtu jadrových zbraní (Nový START), čím americký prezident Barack Obama dosiahol cieľ ratifikácie zmluvy.

Senát hlasoval v pomere hlasov 71 ku 26. Na ratifikáciu zmluvy bola podľa americkej ústavy potrebná dvojtretinová väčšina. Podporu demokratom ešte začiatkom tohto týždňa sľúbili aj republikánski senátori.

Zmluva, podpísaná v apríli prezidentmi USA a Ruska – Barackom Obamom a Dmitrijom Medvedevom – zaväzuje obe strany k zníženiu počtu strategických jadrových hlavíc na 1550 – oproti súčasnému limitu 2200 hlavíc. Počíta tiež s vytvorením monitorovacieho a kontrolného systému.

Uznesenie Senátu o zmluve ešte musí podpísať americký prezident. Predpokladá, že Nový START bez problémov dostane zelenú v ruskej Štátnej dume. Hlasovanie by mohlo byť do konca týždňa. Ruskí zákonodarcovia chceli s hlasovaním počkať na výsledok v Senáte. Schválenie zmluvy v Senáte je vzpruhou pre Obamu, ktorý ju považoval za základný kameň reštartovania vzťahov s Moskvou a svojej agendy o jadrovom odzbrojení.

Nový START sa tiež považuje za kľúčový moment pri pokračovaní ruskej pomoci Spojeným štátom v Afganistane a pri udržaní Iránu na uzde ohľadom jeho jadrových aktivít.

Moskva privítala ratifikáciu zmluvy

Moskva víta dnešné schválenie rusko-americkej zmluvy o obmedzení počtu jadrových zbraní (Nový START).

„Zmluva nielenže posilňuje bezpečnosť Ruska a USA, ale má aj pozitívny efekt na medzinárodnú stabilitu a bezpečnosť,“ vyhlásil dnes šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov neskoro večer pre agentúru Interfax vzápätí po schválení zmluvy Senátom.

Aj Štátna duma chce teraz urýchlene ratifikovať zmluvu Nový START, avizovali v Moskve politici z rezortu zahraničných vecí. Podľa ruských médií by k schvaľovaniu mohlo dôjsť už tento piatok.

Naopak Lavrov naznačil, že Moskva ešte potrebuje čas. Podľa neho text, ktorý bol schválený vo Washingtone, nezodpovedá presne originálu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku