Prepukne ďalší konflikt? Pre rastúce ceny potravín a benzínu sú v uliciach Jordánci

Vyše päťtisíc Jordáncov sa v piatok vydalo do ulíc Ammánu a ďalších jordánskych miest a protestovalo proti rastúcim cenám benzínu a potravín. Dožadovali sa tiež odstúpenia predsedu vlády. Z rovnakých dôvodov pred niekoľkými týždňami vypukli protesty v Tuniku, kvôli ktorým v piatok odcestoval z krajiny prezident Zín Abidín bin Alí.

15.01.2011 09:58
Jordánsko, protesty Foto:
Neustále rastúce ceny potravín a benzínu donútili Jordáncov protestovať v uliciach.
debata (1)

V Jordánsku sa pochodov zúčastnili študenti a ľavicoví aktivisti. Do ulíc vyšli v piatich mestách – Ammáne Irbide, Karaku, Salte a Maane. Niesli jordánske vlajky a žiadali odstúpenia premiéra Sámira Rifáího.

„Ceny, najmä potravín a benzínu, sa vymykajú spod kontroly. Každým dňom chudobnieme,“ povedala jedna z účastníčok pochodu v Ammáne. Na demonštrantov tam dozerali policajti v civile, nikde však nehlásili žiadne násilnosti a nikde sa nezatýkalo.

Jordánsko sleduje so znepokojením protesty v Tunisku a Alžírsku. Kráľ Abdalláh II. sa preto začiatkom týždňa rozhodol znížiť dane benzínu a niektorých druhov potravín.

Piatkových demonštrácií sa nezúčastnila najsilnejšia opozičná sila v krajine moslimské bratstvo. Označilo však vládne opatrenia za nedostatočné a svoju kritiku chce dať najavo protestom posediačky, ktorý chce v nedeľu usporiadať pred budovou parlamentu.

1 debata chyba