Domodedovom otriasol výbuch, 35 ľudí zahynulo. Rusi vraj mali echo

Silný výbuch otriasol príletovou halou moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Najmenej 35 ľudí zahynulo, približne 170 ďalších je zranených. Podľa Ministerstva zahraničia SR boli v čase výbuchu na letisku minimálne aj piati Slováci. Jednou z nich je herečka Zuzana Fialová, ktorú s ľahkými zraneniami odviezla sanitka na vyšetrenie.

, 24.01.2011 15:22, aktualizované: 19:43
Domodedovo výbuch Foto: ,
Fotograf nad jednou z obetí útoku atentátnika na moskovskom letisku Domodedovo.
debata (69)

Explózia otriasla letiskom približe o 14.30 SEČ. Záchranné zložky v ruskej metropole uviedli do stavu pohotovosti, na letisko dorazili všetky dostupné sanitky, informoval ruský spravodajský portál Life News. Prilietavajúce lietadlá boli bezprostredne po explózii odklonené na iné letiská, letisková prevádzka bola zhruba po hodine plne obnovená.

Na mieste bola ošetrená stovka zranených, ďalších 68 ľudí bolo prevezených do nemocníc.

Majú hlavu útočníka

Ruské agentúry zatiaľ neoznámili národnosť mŕtvych a zranených, uviedli len, že k výbuchu došlo krátko po pristátí lietadiel z New Yorku, Dubaja, Káhiry, Londýna, Viedne, Mníchova, Hamburgu, Tokia, Hurgady a z Istanbulu.

Všetko o atentáte na letisku Domodedovo v Moskve

Miestom explózie bol podľa ruských médií priestor v príletovej hale, v blízkosti medzi výdajom batožiny a hojne navštevovanou letiskovou reštauráciou Azija. Útočník „kaukazského vzhľadu“, ktorý sa v čase výbuchu pohyboval vo veľkom dave ľudí, odpálil 7-kilovú nálož, ktorá pre zvýšenie účinnosti obsahovala bližšie nešpecifikované kovové súčiastky. Podľa agentúry RIA Novosti polícia časť útočníkovho tela už identifikovala – v letiskovej hale bola nájdená jeho utrhnutá hlava.

Policajti teraz pátrajú po troch údajných spolupáchateľoch, ktorí by mohli byť s útokom spojení a atentátnika na letisku sprevádzali. K explózii došlo údajne bezprostredne potom, čo trojicu oslovili príslušníci letiskovej ochranky. Výbušnina bola podľa polície do terminálu prinesená zvonku, nebola teda do Moskvy dopravená niektorým z lietadiel, ako sa pôvodne špekulovalo.

Rusi mali tip, hľadali inde

Podľa správ ruských spravodajských webov štátna tajná služba FSB preverovala v noci neurčitú informáciu o možnosti teroristického útoku na niektorom z moskovských letísk. Vyšetrovanie vraj ale príslušníkov FSB zaviedlo do mesta Zelenograd severozápadne od Moskvy, kde pátranie neprinieslo žiaden výsledok.

Na letisko dorazilo cez 50 sanitiek, zranení... Foto: SITA, AP
Domodedovo výbuch Na letisko dorazilo cez 50 sanitiek, zranení boli odvezení do moskovských nemocníc.

Portál Life News zas informoval, že bezpečnostné zložky mali disponovať infromáciou o pripravovanom útoku na Domodedovo už v priebehu minulého týždňa. Ruská stránka upozorňuje, že podľa jej zistení sa neurobili žiadne špeciálne opatrenia, ktoré by mohli explózii zabrániť.

Polícia sa očividne obávala ďalšieho následného výbuchu, pretože všetci cestujúci po explózii museli prejsť mimoriadne dôkladnou prehliadkou. Rovnaké opatrenia boli zavedené aj na letisku Šeremeťjevo.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev zvolal mimoriadne poradu za účasti zástupcov generálnej prokuratúry a ministerstva vnútra a dopravy. Poveril bezpečnostné zložky, aby maximálne zvýšili ostrahu na všetkých významných dopravných uzloch krajiny. Medvedev kvôli teroristickému útoku odložil svoj utorkový odlet do Švajčiarska, kde sa má zúčastniť Svetového ekonomického fóra v Davose.

Letiskové hala sa po výbuchu zaplnila oblakmi štipľavého dymu. Udalosť sa okamžite stala hlavnou témou ruských komunikačných sietí, čoskoro sa na serveri YouTube objavili prvé zábery z miesta nešťastia. Agentúra Interfax oznámila, že ako zázrakom medzi mŕtvymi ani zranenými nie sú žiadne deti.

Na letisko dorazilo cez 50 sanitiek, zranení boli odvezení do moskovských nemocníc. Do Domodedova tiež zamierili dve špeciálne jednotky ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

O bezpečnosti najväčšieho letiska pochybujú

Domodedovo je najväčšie z ruských letísk a patrí i k najväčším v Európe. Otvorené bolo v roku 1965 ako národné, medzinárodná letecká doprava na ňom bola zavedená v roku 1992. Vlani služby letiska využilo 22,3 milióna cestujúcich.

Hoci Domodedovo je všeobecne považované za najmodernejšie ruské letisko, moskovská tlač úroveň jeho ochrany niekoľkokrát spochybnila. V roku 2004 práve v Domodedovo dve samovražedné atentátničky prenikli do dvoch dopravných lietadiel, ktoré potom vyhodili do povetria. V troskách oboch lietadiel zahynulo takmer 90 ľudí.

Žena plače do telefónu po explózii na letisku... Foto: Reuters
útok Domodedovo Žena plače do telefónu po explózii na letisku Domodedovo.

Zatiaľ posledný teroristický útok otriasol Moskvou vlani koncom marca, keď samovražedné atentátničky zo severného Kaukazu odpálili tri kilogramy trhaviny v dvoch staniciach moskovského metra. Výbuchy usmrtili 38 ľudí a desiatky ďalších zranili. Aj terajśí útok na moskovskom letisku dávajú niektoré ruské spravodajské portály do súvislosti s akciami severokaukazských náboženských extrémistov.

Panika a stonanie ranených, opisujú situáciu svedkovia

Zmätok, hustý dym a stonanie ranených. Tak podľa očitých svedkov vyzerala po výbuchu bomby pristávacia hala na letisku Domodedovo.

„Nachádzal som sa doslova 30–40 metrov od miesta výbuchu. Zazneli výkriky, objavil sa dym, zo stropu leteli kusy akéhosi plastu. Ľudia v panike utekali,“ povedal televízii Rossija 24 Sergej Lavočkin, ktorý na letisku čakal na kamaráta vracajúceho sa z Kuby, ale let sa oneskoril. „Videl som, ako ľudia na vozíkoch ťahali ranených, jednému tiekla krv z hlavy,“ dodal.

"Prišiel som na Domodedovo asi desať minút po výbuchu a zistil, že tam nikoho nepúšťajú. Okolo bolo množstvo zranených. Najprv som nevedel, čo sa deje, až pokiaľ mi jedna žena povedala, že bola pri výbuchu. Vyviazla len s ľahkými zraneniami, ale bola vo veľmi silnom šoku, "uviedol ďalší svedok Alexej Vavilov.

„Po explózii som vybehol z budovy letiska. Okolo nás niesli zakrvavené telo, snažil som sa odtiaľ dostať čo najskôr,“ povedal portálu Life News Andrew, ktorý priletel z USA.

„Nie je tu svetlo, telá sú roztrhané,“ napísal blogger s prezývkou likhtenfeld na sociálnej sieti Twitter.

„Vyšiel som (z letiska) päť minút pred výbuchom, aby som si počkal na auto, ktoré ma malo odviezť. V tom som zazrel utekajúceho a kričiaceho policajta. Bol celý v krvi a kričal len: ‚Vyviazol som, vyviazol som!‘,“ dodal ďalší blogger.

Policajti prezerajú obsah príručných batožín...
Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
+12Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
69 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy