Útok na letisko Domodedovo mohla spáchať čierna vdova

Teroristický útok na moskovské letisko Domodedovo mohla spáchať žena, vdova po kaukazskom militantovi. S odvolaním sa na nemenované ruské bezpečnostné zdroje o tom v utorok informovali agentúry RIA Novosti a Interfax.

25.01.2011 09:31
Moskva, letisko, výbuch, Domodedovo Foto:
Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí takmer dve stovky zranených.
11

Správy o tom, že približne 5 kilogramov TNT mohla odpáliť aj čierna vdova povedali vyšetrovateľom svedkovia tragédie, pri ktorej v pondelok zahynulo 35 ľudí a ďalších 180 utrpelo zranenia. Podľa Ria Novosti sprevádzal podozrivú ženu jeden muž, ktorého hlava sa neskôr našla.

Obaja podozriví teroristi zahynuli pri výbuchu, ktorý podľa posledných informácii od polície zodpovedal sile explózie 5 kilogramov TNT (pôvodne sa hovorilo o 7 kilogramoch). Podľa zdroja výbušné zariadenie naplnené kovovými prieraznými článkami explodovalo hneď potom, ako žena otvorila príručnú tašku. Detonácia vzápätí vymrštila mužovu hlavu. Jeden zo svedkov vyšetrovateľom povedal, že videl explodovať príručnú tašku, ktorú priniesla žena.

Všetko o atentáte na letisku Domodedovo v Moskve

„Očitý svedok vypovedal, že mladá žena oblečená v čiernom mala pri sebe príručný batoh alebo kufrík,“ uviedol zdroj. Ten tiež zopakoval informácie, že ruské tajné služby pred útokom na najväčšie ruské letisko varovali. Moskovské tajné služby z útoku upodozrievajú takzvané čierne vdovy. Ide o vdovy po zabitých kaukazských povstalcoch. „Teroristický útok sa udial presne podľa schémy, ktorú používajú teroristi zo Severného Kaukazu,“ uviedol pre Ria Novosti zdroj. Aj pri útokoch na stanice moskovského metra sprevádzali samovražedných atentátnikov militanti.

Vyšetrovatelia tiež nevylúčili možnosť, že dvojica plánovala pôvodne nálož iba vyložiť a odpáliť ju až neskôr. „Zariadenie však mohlo vybuchnúť omylom alebo ho odpálili pomocou diaľkového zariadenia,“ dodáva zdroj. Oboch pravdepodobne na najrušnejšie moskovské letisko priviezli komplici. Úrady preto pátrajú po troch podozrivých.

Medzi obeťami útoku je podľa internetovej stránky domoded24.com najmenej sedem cudzincov. Úrady zatiaľ identifikovali 25 tiel, vrátane dvoch Britov, Nemca, Bulhara. Ďalší traja identifikovaní cudzinci sú z Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Predbežnú identifikáciu obetí vykonali ruské úrady na základe dokumentov, ktoré sa pri nich našli. Podľa moskovských úradov ostáva v nemocniciach 87 ľudí, medzi nimi je aj osem cudzincov. V kritickom stave sa stále nachádza 40 zranených.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok obvinil zo zodpovednosti za útok samotné vedenie a manažment letiska a nedostatočné bezpečnostné opatrenia. „To, čo sa stalo, demonštruje, že došlo k vážnemu narušeniu bezpečnosti. Niekto sa musel veľmi usilovať o prenesenie alebo prinesenie takého veľkého množstva výbušnín,“ uviedla tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na prezidenta Medvedeva.

Výbuch nastal v pondelok o 16.32 miestneho času (14.32 SEČ) v časti príletovej haly medzinárodného letiska Domodedovo, kde cestujúci čakajú na svoju batožinu. Krátko predtým na letisku pristálo niekoľko desiatok medzištátnych letov. Rusku už stihli vyjadriť sústrasť viacerí zahraniční lídri, ktorí hovoria o odsúdeniahodnom teroristickom útoku. Vyšetrovatelia predpokladajú, že za výbuchom môžu stáť severokaukazskí povstalci, ktorí sú zodpovední za viacero predošlých útokov v Moskve.

Policajti prezerajú obsah príručných batožín...
Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
+12Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
11 debata chyba