Rusko žiada vydanie Čečencov, Slovensko je proti

, 26.01.2011 10:57
Moskva, letisko, výbuch, Domodedovo
Moskva smúti za obeťami teroristického útoku na letisku Domodedovo. Autor:

Ruská generálna prokuratúra už niekoľko rokov žiada slovenskú stranu o vydanie dvoch ruských občanov čečenskej národnosti Aliho Ibragimova (34) a Anzora Čentieva (28). Pripomenul v informácii pre denník Pravda Andrej Teluškin, tlačový tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

„Prvá žiadosť adresovaná Ministerstvu spravodlivosti SR sa viaže ešte k aprílu v roku 2006. Ruská strana následne pokračovala v pravidelných analogických žiadostiach o vydanie Čečencov s tým, že slovenskej strane garantovala, že podozrivým nehrozí trest smrti. A to hlavne v súvislosti s moratóriom, ktoré platí na území Ruska,“ informoval ruský diplomat. Slovenská strana zároveň dostala garancie, že v prípade vydania nebudú obaja ruskí občania stíhaní z politických dôvodov, rasovej príslušnosti, vierovyznania, národnosti či pre politické názory. Ruská prokuratúra oboch Čečencov už obvinila z príslušnosti k protizákonným zložkám, z vraždy dvoch príslušníkov špeciálnych jednotiek OMON a navyše Anzora Čentieva aj z dvoch ozbrojených lúpežných prepadnutí. Obaja Čečenci obvinenia popierajú.

Ako pripomenul Andrej Teluškin, opakovanú žiadosť oboch Čečencov o štatút utečenca adresovanú slovenským úradom považuje ruská generálna prokuratúra za snahu vyhnúť sa vyšetrovaniu zločineckej činnosti ohrozujúcej životy a bezpečnosť občanov. V prípade kladnej reakcie slovenskej strany, ako upozorňujú ruské orgány, by bola porušená Konvencia o štatúte utečencov z júla 1951. Podľa tlačového tajomníka má ruská strana informáciu, podľa ktorej Ibragimov čelí aj obvineniu za zločin na území SR. Konkrétne ho stíhajú za ublíženie na zdraví druhej osobe, ktoré spôsobil počas vyšetrovacej väzby.

Všetko o atentáte na letisku Domodedovo v Moskve

Ako pre Pravdu potvrdil Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti, Slovensko zatiaľ nevydá do Ruska oboch čečenských utečencov. Až dovtedy, kým sa neskončí konanie o ich žiadosti o udelenie azylu na Slovensku. Vlani v novembri Európsky súd pre ľudské práva vydal predbežné opatrenie vo vzťahu k Ibragimovi a Čentievovi, podľa ktorého by sťažovatelia nemali byť vydaní do Ruskej federácie. Následne bola platnosť tohto predbežného opatrenia predĺžená na dobu neurčitú. „Spomínané predbežné opatrenie ministerstvo spravodlivosti rešpektuje. Ministerka spravodlivosti v tejto súvislosti pri svojom ďalšom rozhodovaní zohľadní názor Európskeho súdu v Štrasburgu, ale počká si aj na výsledok konania o ich žiadosti o udelenie azylu,“ reagoval hovorca. Ministerstvo vnútra sa k azylovému konaniu odmietlo vyjadriť a konštatovalo, že extradičné konanie je vecou ministerstva spravodlivosti.

Ali Ibragimov a Anzor Čentiev prišli na Slovensko nelegálne cez hranicu s Ukrajinou v roku 2006. Podľa nich bol útek z Čečenska jediná možnosť, ako si zachrániť život. Ibragimov mal sedemnásť, keď sa začal rusko-čečenský konflikt. Tvrdí, že jeho brata bezdôvodne zastrelili a on ušiel do hôr. Čentiev prišiel pri bombardovaní rodnej dediny Katyr-Jurt v roku 2000 o ľavé oko. Obaja bojovali na strane povstalcov proti ruskej armáde. Tvrdia, že „ľudia čečenského prezidenta Kadyrova sa snažia vrátiť utečencov do Ruska, aby sa svet čo najmenej dozvedel o zločinoch páchaných na severnom Kaukaze“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku