Populácia moslimov má rásť oveľa rýchlejšie, predovšetkým v Európe

Moslimská populácia porastie v nasledujúcich dvadsiatich rokoch dvakrát rýchlejšie ako ostatné a jej podiel na celkovom počte obyvateľov planéty presiahne štvrtinu. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky zverejnila americká organizácia zaoberajúca sa náboženstvom a verejným životom.

27.01.2011 11:05
Najlepšie fotografie za posledných 10 rokov Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

Ročná miera rastu moslimskej populácie má činiť 1,5 percenta, zatiaľ čo tempo rastu zvyšku sveta dosiahne 0,7 percenta. V roku 2030 budú moslimovia tvoriť 26,4 percenta svetovej populácie, ktorá vzrastie na 8,3 miliardy osôb.

Dnes moslimovia predstavujú 23,4 percenta zo 6,9 miliardy ľudí na celej planéte. Za dvadsať rokov bude v 79 krajinách žiť milión alebo viac moslimov, zatiaľ čo dnes je takýchto krajín sedemdesiatdva.

V roku 2030 má podľa štúdie šesť z desiatich moslimov žiť v Ázii a Tichomorí. Najľudnatejšou moslimskou krajinou sa stane Pakistan, ktorý v počte moslimov predstihne Indonéziu.

V Afrike moslimská populácia Nigérie v najbližších 20 rokoch prevýši počet moslimov v Egypte.

Pokiaľ ide o Európu, americká organizácia predpokladá, že moslimské obyvateľstvo sa za 20 rokov zvýši o tretinu z dnešných 44,1 milióna obyvateľov na 58,2 milióna, teda zo šiestich na osem percent celkovej populácie.

Niektoré európske krajiny zažijú boom moslimského obyvateľstva a ich podiel presiahne desať percent populácie. Platí to hlavne pre Belgicko, kde sa má podiel moslimov na celkovej populácii zvýšiť z terajších šiestich na 10,6 percenta, a pre Francúzsko, kde podiel počtu moslimov stúpne z dnešných 7,5 percenta na 10,3 percenta.

Vo Švédsku má v rovnakom období počet moslimov preskočiť hranicu desať percent proti dnešným piatim percentám. Vo Veľkej Británii podiel moslimského obyvateľstva dosiahne 8,2 percenta (dnes 4,6 percenta) a v Rakúsku 9,3 percenta (dnes šesť percent).

Počet moslimov v Spojených štátoch porastie a ich podiel na celkovom počte obyvateľov dosiahne 1,7 percenta oproti necelému percentu dnes. Bude to znamenať, že moslimovia sa v USA stanú rovnako početní, ako sú dnes židia alebo ostatní kresťania.

8 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy