Útok na moskovské letisko spáchal 20-ročný muž z Kaukazu

29.01.2011 14:06
atentátnik, terorista, rusko, domodedovo
Ruský denník Komsomolská pravda ponúkol skicu tváre teroristu. Po jeho identite pátrajú vyšetrovatelia. Autor:

Samovražedný útočník, ktorý v pondelok zabil na moskovskom letisku Domodedovo 35 ľudí a 180 zranil, bol 20-ročný muž z regiónu Severného Kaukazu.

V sobotu to vo vyhlásení uviedol federálny Vyšetrovací výbor, čím potvrdil prechádzajúce podozrenia, že za útokom stáli islamskí povstalci na juhu Ruska. „Teroristický čin na Domodedove bol vyriešený,“ vyhlásil hovorca výboru Vladimir Markin, totožnosť útočníka však neuviedol. Vyšetrovatelia stále pracujú na identifikácii organizátorov a komplicov útoku. Z účasti na útoku sú totiž podozrivé aj ďalšie osoby zo Severného Kaukazu.

Všetko o atentáte na letisku Domodedovo v Moskve

Útok bol podľa Markina zameraný proti zahraničným turistom. „Skutočnosť, že útok bol spáchaný v hale medzinárodných príletov, nie je v žiadnom prípade náhoda,“ vyhlásil a dodal, že útočník chcel zabiť čo najviac cudzincov. Medzi 35 obeťami bolo osem cudzích štátnych príslušníkov vrátane dvoch Rakúšanov, Brita a Nemca.

Vyšetrovatelia podozrievajú z útoku teroristickú skupinu Nogajský Džamát, ktorá zanikla minulý rok. Jej bývalý člen a jeden z hlavných podozrivých Vitalij Razdobudko zo Stavropoľského kraja, nebol podľa policajných zdrojov vykonávateľom útoku, ale pravdepodobne jeho organizátorom. V médiách sa stále objavujú špekulácie o spôsobe vykonania útoku, pričom niektoré spochybňujú, že išlo o samovražedného útočníka. Niektoré denníky uvádzajú, že bomba bola odpálená na diaľku, iné že mala časový spínač. Tieto úvahy však zatiaľ polícia nevyvrátila ani nepotvrdila.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku