Maďarská vláda predložila EK návrhy zmien v mediálnom zákone

Maďarská vláda predložila Európskej komisii (EK) návrhy zmien v kritizovanom mediálnom zákone, ku ktorému v januári vyjadrila výhrady eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Neelie Kroesová.

10.02.2011 14:14 , aktualizované: 21:13
orbán, maďarsko, premiér Foto:
Maďarský denník podal sťažnosť na 16 článkov mediálneho zákona. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán.
debata

Maďarská vláda predložila Európskej komisii (EK) návrhy zmien v kritizovanom mediálnom zákone, ku ktorému v januári vyjadrila výhrady eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Neelie Kroesová. Tlačovej agentúre MTI to vo štvrtok potvrdil Kroesovej hovorca Johnatan Todd. Obsah doručených návrhov zatiaľ nechcel komentovať, komisia ich však podľa neho „čo najskôr preskúma, aby posúdila ich súlad so všetkými aspektmi európskeho práva“. Budapešť najnovším krokom splnila dohodu, ktorá bola výsledkom pondelňajšieho stretnutia zástupcov maďarskej vlády s expertmi EK v Bruseli.

Kroesová 21. januára adresovala Budapešti list, v ktorom žiadala maďarských lídrov o vysvetlenie nesúladu novej maďarskej normy s legislatívou Európskej únie. Hlavné výhrady EK sa týkajú vyžadovania vyváženého mediálneho spravodajstva od všetkých maďarských médií. Podľa Kroesovej zákon porušuje normy EÚ aj v tom, že mediálny zákon sa vzťahuje na subjekty so sídlom v iných členských štátoch Európskej únie. EK sa nepáčia ani nové požiadavky na registráciu médií, ktoré považuje za prehnané. Maďarský vicepremiér Tibor Navracsics vo svojej odpovedi vyjadril pripravenosť kontroverzný zákon pozmeniť.

Népszabadság dal zákon na ústavný súd

Najväčší maďarský denník Népszabadság dal vo štvrtok podnet na ústavný súd, aby preskúmal, či niektoré časti nového mediálneho zákona nie sú v rozpore s ústavou a inými zákonmi.

„Zamestnanecký zväz Népszabadságu dal tento kontroverzný zákon pred ústavný súd, keďže niektoré jeho ustanovenia sú pre printové médiá zničujúce,“ píše sa vo vyhlásení na internetovej stránke denníka. Népszabadság podal sťažnosť na 16 článkov mediálneho zákona. Okrem iných kritizuje napríklad „nejasnú definíciu produktov médií“, kompetencie nového úradu na dohľad nad médiami ako aj „nelegálnosť pokút“. „Tieto body môžu viesť k porušeniu ústavného práva na slobodu slova a prejavu,“ píše Népszabadság.

Mediálny zákon začal platiť 1. januára tohto roku. Na jeho základe vznikne nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Úrad bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať „nevyvážené spravodajstvo“, čo však v zákone nie je presne definované.

debata chyba