V Alžírsku prestal po 19 rokoch platiť výnimočný stav

Alžírska vláda definitívne zrušila výnimočný stav, ktorý v krajine platil 19 rokov. Kancelária prezidenta Abdelazíza Búteflíku v utorok uviedla, že sa ruší opatrenie, ktoré zaviedla armáda ešte v roku 1992 v snahe potlačiť povstania islamských extrémistov. Alžírsky kabinet prisľúbil zrušenie výnimočného stavu už pred časom, pričom verejnosti dal záväzok, že sa tak stane do konca februára.

24.02.2011 21:04
debata (1)

Vláda doteraz argumentovala, že výnimočný stav potrebuje pre boj s terorizmom. Zrušenie výnimočného stavu si vynútili protivládni demonštranti, ktorí sú v uliciach už niekoľko týždňov. Výnimočný stav umožňoval armáde kontrolovať vládu, parlament a politické strany, ako aj osoby podozrivé z protivládnej činnosti.

Protestné akcie organizuje združenie Národná koordinácia za zmenu a demokraciu, v ktorom sú zastúpené opozičné strany a hnutia. Združenie požaduje okamžité odstúpenie prezidenta Búteflíku. Alžírčania sa búria aj proti rastúcim cenám potravín a obrovskej nezamestnanosti. Sociálne nepokoje vypukli začiatkom januára v hlavnom meste a neskôr sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny.

1 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy