Zavraždený minister predpovedal svoju smrť

, , 03.03.2011 10:00
Šábház Bhattí, Pakistan
Jediný kresťanský člen pakistanskej vlády Šábház Bhattí sa v stredu stal obeťou atentátu. Na jeho vozidlo zaútočili traja páchatelia. Jeden z nich vypálil údajne až 50 rán z kalašnikova. Autor:

Fanatikom odkazoval, že ho nezastavia. Vedel však, že mu hrozí smrť. V stredu zahynul v daždi guliek. V Pakistane zavraždili ministra pre záležitosti náboženských menšín Šáhbáza Bhattího. Bol to jediný kresťanský člen vlády a chcel zmierniť zákon o rúhaní, ktorý umožňuje trestať urážku islamu a proroka Mohameda až smrťou.

Po vražde dostali médiá nahrávku, na ktorej Bhattí hovorí o hrozbách proti jeho osobe. „Sily násilia ako Taliban a Al-Kajdá chcú presadiť svoju radikálnu filozofiu. Vediem kampaň za zrušenie zákona o rúhaní, bojujem za prenasledovaných kresťanov a ostatné náboženské menšiny. Za túto vec som ochotný zomrieť,“ vyhlásil minister na videu, ktoré vzniklo asi pred štyrmi mesiacmi.

„Boj za toleranciu, pluralizmus a rešpektovanie ľudských práv utrpel vážnu ranu,“ povedal o vražde Bhattího pre denník Los Angeles Times Ali Dayan Hasan z organizácie Human Rights Watch.

Podľa očitého svedka, ktorého citovala agentúra AP, boli útočníci traja. Na ministrovho auto začali strieľať hneď, ako vyšlo z domu na predmestí hlavného mesta Islamabad. Dvaja z mužov potom otvorili dvere na vozidle a snažili sa Bhattího vytiahnuť von. Tretí opakovane strieľal dovnútra auta z kalašnikova. Údajne vypálil až 50 rán. Z miesta činu strelci ušli na bielom aute značky Suzuki.

Ministra pravidelne sprevádzala ochranka, ale podľa policajného šéfa Wadžída Duráního ju v stredu Bhattí poslal preč. Prečo to urobil, nie je jasné.

K atentátu sa prihlásil Taliban. „Vražda je odkazom pre všetkých, čo by chceli zmeniť zákon o rúhaní,“ vyhlásil hovorca radikálneho hnutia Ihsanuláh Ihsán.

Bhattí nie je prvou prominentnou obeťou radikálov. V januári zastrelil osobný strážca guvernéra provincie Pandžáb Salmana Tasíra. Ten sa prihováral za zmiernenie zákona o rúhaní. Keď sa vrah objavil na súde, časť zhromaždených mu za jeho čin ďakovala a zasypala ho kvetmi.

Po oznámení vraždy vyšli do ulíc protestovať pakistanskí kresťania. Vraždu odsúdil aj Vatikán. Pápež Benedikt XVI. uviedol, že sa obáva o bezpečnosť kresťanov v Pakistane.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku