Neľútostný boj si stačí objednať

10.03.2011 08:08
Líbya, bomba, výbuch, povstalci
Rebeli sa modlia na ceste v prístavnom meste Rás Lanúf. V pozadí horia sklady so zbraňami. Autor:

Tím ruských novinárov pracuje v týchto dňoch vo východnej, povstalcami kontrolovanej časti Líbye. Priamo na mieste sa presvedčili o tom, že povstalci situáciu neraz umelo dramatizujú.

„Napríklad v Benghází výrastkovia riadení dospelými na objednávku niektorých zahraničných novinárov zapaľujú vraky áut, ktoré potom na pozadí obytných domov vytvárajú kúdoly čierneho dymu. Vzniká dojem, že ide o následky bombardovania,“ opisuje zážitok Alexandr Koc, ktorý spoločne s fotoreportérom Vadimom Šerstenikinom pracujú ako vyslaní spravodajcovia denníka Komsomolskaja pravda.

Ako im napríklad povedal Mabruk, obyvateľ Tripolisu, situácia v hlavnom meste je úplne iná, ako o nej informujú agentúry. Podľa Mabruka vraj to, čo sprostredkujú verejnosti v spravodajstve, sa podobá na „hraný film“. „Vzniká dojem, akoby nakrúcali nový film v hlavnej úlohe s Rambom,“ hovorí muž. „V skutočnosti sa tam nič podobné nedeje, ale oni informujú o tom, čo si sami vymyslia. A robia to nielen západní novinári, ale aj arabské televízie Al Džazíra a Al Arabíja,“ tvrdí Líbyjčan. Zároveň, odvolávajúc sa na príbuzných žijúcich v Benghází, tvrdil, že v meste sa objavilo veľké množstvo ľudí, ktorí síce hovoria po arabsky, ale nie s líbyjským prízvukom.

„Ktorýkoľvek taxikár v Benghází vás dnes odvezie k zbombardovanému skladu so zbraňami, ktorý ešte pred náletom provládnych lietadiel vykradli vzbúrenci. A teraz je ich zamestnaním streľba do vzduchu. Prevažne v noci,“ napísal v najnovšej reportáži Koc. Ak vraj chcete, tak vám povstalci dokážu zorganizovať „fakultatívny“ výlet do neďalekej púšte. Uprostred pieskových dún vám predvedú neľútostný boj s ukážkami streľby zo všetkých typov zbraní. Jediné, čo vám neukážu, sú zbombardované obytné štvrte a tisíce čerstvých hrobov. Pritom stopy revolučnej atmosféry možno vidieť v Benghází na každom kroku. V celom meste bijú do očí požiarom zničené administratívne budovy, ako aj miestne štáby Revolučných výborov džamáhiríje. Sem tam vidieť obhorené autá, ale zbrane sa na zemi neváľajú. Povstalci ich majú koľko a aké chcú.

„Po ceste do mesta Adžedábíja sme narátali desiatky kontrolných stanovísk revolucionárov posilnených tankami, protileteckým štvorčatami, protitankovými strelami Fagot (sovietska protitanková riadená strela druhej generácie – pozn. red.), veľkokalibrovými guľometmi, nehovoriac už o obyčajných ručných zbraniach. Okolo techniky sa krútia ľudia rôznych vekových kategórií v maskáčoch rôznej farby,“ opisuje zážitky ruský novinár. Aj v utorok videl bombardovanie neďaleko prístavného mesta Rás Lanúf. Potvrdil, že útoky sú zamerané na miesta, kde sa sústreďuje vojenská technika povstalcov.

„V stredu sme boli aj na jednom z tzv. protilietadlových postov vzbúrencov. Tvorilo ho pätnásť protileteckých kanónov vyrobených ešte v časoch ZSSR. Boli zoradené pri ceste za sebou. Povstalci sú presvedčení, že v prípade leteckého útoku na Benghází dokážu odraziť operáciu letectva Kaddáfího,“ konštatuje Alexandr Koc. V tejto súvislosti upozorňuje, že spomínané zbrane v takom zoskupení a umiestnení sú ľahkou korisťou nepriateľských lietadiel, ktoré ich môžu bombardovať z veľkých výšok

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku