Fio bankaFio banka

Japonci pri Fukušime obviňujú vládu, že tají pravdu o radiácii

Znepokojení Japonci žijúci v blízkosti jadrovej elektrárne Fukušima 1 obviňujú vládu z toho, že tají pravdu o skutočných rizikách radiácie, ktorá uniká z elektrárne poškodenej zemetrasením.

15.03.2011 15:14
Japonsko, radiácia, fukušima Foto:
U ľudí evakuovaných z blízkosti elektrárne merajú úroveň radioaktívneho žiarenia.
debata (7)

Na internete a Twitteri mnoho obyvateľov ostrovného štátu diskutuje o tom, či hrozí roztavenie reaktorov, a ako sa najlepšie dostať preč z krajiny.

Občania sú na úradoch úplne závislí

Nemyslím si, že nám hovoria pravdu. Možno ani oni to nevedia," povedal agentúre AP šesťdesiattriročný Tošijaki Kiuči z obce Soma, ktorá leží asi 50 kilometrov severne od Fukušimy 1. V tej došlo v posledných dňoch k výbuchom v štyroch reaktoroch, ktoré sa prehrievajú napriek úsiliu inžinierov pumpovať do nich morskú vodu. Do ovzdušia z elektrárne po explóziách unikli rádioaktívne látky.

Vážne problémy v elektrárni vyvolávajú obavy z jadrového spádu. Japonsko je krajina, ktorá jadrovú energiu široko využíva, ale zároveň je vzhľadom na svoju históriu veľmi citlivá na nebezpečenstvo, ktoré rádioaktivita znamená. Na konci druhej svetovej vojny zhodili Spojené štáty na Hirošimu a Nagasaki atómové bomby, ich výbuchy usmrtili vyše 200 000 ľudí.

Zmenilo Japonsko váš názor na jadrové elektrárne?

„Máme skutočne strach, ako keby sme nemali už tak dosť starostí. Rádioaktívny spád nemôžete vidieť, takže sme na nich (úradoch) úplne závislí,“ hovorí sedemdesiatročná Šinako Tačijaová, keď v Some upratuje svoj dom, ktorý našťastie cunami poškodila len ľahko.

Soma je síce 20 kilometrov za evakuačnou zónou, ale veľa jej obyvateľov sa napriek tomu obáva možného nebezpečenstva z jadrovej elektrárne. „Predtým som činiteľom verila, ale nie teraz. Myslím, že k nám nie sú úprimní. Nič nám nehovoria,“ zveruje sa Tačijaová. „Všetko, čo sa dozvieme, je z televízie alebo z rádia. Nepovedia nám nič o našej bezpečnosti, (používajú) iba odborný jazyk a varovania, aby sme sa vyhli evakuačnej zóne,“ dodáva Kiuči.

Bežte preč, vyzývajú užívatelia internetu

Mnoho obyvateľov Somu opustilo už v pondelok, keď sa dozvedeli o druhom výbuchu vo Fukušime 1, a slovami ako evakuácia, radiácia alebo roztavenie jadrového reaktora žije podľa agentúry Reuters aj japonský internet a Twitter. Správy o tom, že sa rádioaktivita, aj keď nie v nebezpečných hladinách, blíži k hlavnému mestu Tokio, vyvolali u mnohých obyvateľov paniku.

„PROSÍM, zbaľte svoju rodinu, dôležité dokumenty, rodinné spomienky a bežte odtiaľto,“ napísal jeden z užívateľov Twitteru. „Bežte na juh, do Taiwanu, a alebo, ak môžete, do Austrálie. Ak si nemôžete dovoliť opustiť Japonsko, choďte aspoň tak ďaleko na juhovýchod, ako môžete, aby medzi vami a postihnutou oblasťou bola čo najväčšia vzdialenosť.“

Cez ubezpečovanie úradov, že v japonskom hlavnom meste zatiaľ zdravotné nebezpečenstvo nehrozí, sa v niektorých tunajších obchodoch nedajú zohnať rádiá, svietidlá, sviečky alebo spacáky, ktoré si ľudia zaobstarali pre prípad, že by bolo nutné mnohomiliónové mesto opustiť.

„Mám … tri krabice s vodou a plnú nádrž benzínu. Naplnil sme vaňu vodou, aby som sa mohol aj naďalej sprchovať, splachovať atď, ak preruší prívod,“ uviedol ďalší z používateľov Twitteru.

Obavy ešte zvýšila informácia o tom, že energetická spoločnosť Tepco evakuovala väčšinu svojich pracovníkov z Fukušimy 1. „Odborníkov v jadrových zariadeniach stále ubúda – kto zostane, aby na nich pracoval? Opustite Tokio a bežte na juh – aspoň dočasne. A vezmite so sebou starých ľudí,“ napísala na Facebooku Angie Badeltová.

Nie všetci ale môžu svoje domovy opustiť. Kiuči hovorí, že sa nemá, ako zo Somy dostať, pretože jeho auto je zničené. „Na tomto mieste žijem. Postavili tu jadrové zariadenia, tak si s tým proste musíme poradiť,“ dodáva.

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter