Maďari oslavujú s novými občanmi od susedov

15.03.2011 16:42
výročie revolúcie z roku 1848
Maďari oslavujú výročie revolúcie z roku 1848. Autor:

Maďarsko už má znova podpredsedu Európskeho parlamentu. Rumunský europoslanec László Tőkés, ktorý vlani vďaka lobovaniu Budapešti "zdedil" prestížne kreslo v Bruseli a Štrasburgu po súčasnom maďarskom prezidentovi Pálovi Schmittovi, je odteraz aj maďarským štátnym príslušníkom. Vernosť Maďarsku v pondelok prisahali desiatky etnických Maďarov v rumunskom Sedmohradsku i srbskej Vojvodine.

O tom, či občianstvo získal aj predseda SMK József Berényi, ktorý oň požiadal na základe nového zákona o zjednodušenej procedúre tak ako Tőkés medzi prvými, Budapešť neinformovala. Podobné údaje vraj nebude zverejňovať, kým Bratislava nezruší svoj „protizákon“.

Maďarsko sa pôvodne chystalo tento rok udeliť krajanom štvrť milióna až štyristotisíc občianstiev. Na základe doterajšieho tempa, keď za prvých desať týždňov oň požiadalo iba 41-tisíc ľudí, však znalci odhad zredukovali na dvestotisíc. Celkovo Budapešť predpokladá, že na základe nového zákona prijme občianstvo materskej krajiny asi sedemstotisíc zahraničných Maďarov, čo je približne rovnaký počet, ako si pred časom vybavil krajanský preukaz.

„Prisahám, že Maďarsko považujem za svoju vlasť. Budem verným občanom Maďarska, jeho ústavu a zákony si budem ctiť a dodržiavať. Svoju vlasť primerane vlastným silám obránim a podľa svojich schopností jej budem slúžiť. Nech mi v tom Pán Boh pomáha,“ recitoval Tőkés na ceremónii, ktorou sedmohradskí Maďari spojili oslavy výročia revolúcie z roku 1848 so skladaním slávnostného sľubu prvej várky novopečených maďarských občanov.

„Je to historická chvíľa nielen pre tých, čo skladali prísahu, ale aj pre dejiny celého Maďarska,“ vyhlásil predseda maďarského parlamentu László Kövér, ktorý v predvečer utorňajšieho národného sviatku navštívil Sedmohradsko, aby bol pri štarte udeľovania maďarského občianstva krajanom. Podľa Kövéra ide o symbolické uzavretie deväťdesiatich rokov po Trianone, ktorý „už netreba vnímať ako nenapraviteľnú tragédiu“, citoval ho portál kitekinto.hu.

Druhý najvyšší ústavný činiteľ ako „súčasť novej doby“ víta aj novú ústavu, ktorej návrh vládnuci Fidesz v pondelok predložil do parlamentu. Základný zákon, ktorý by mal byť prijatý v polovici budúceho mesiaca, podľa Kövéra potvrdí jednotu maďarského národa. „Dôkazom toho bude formulácia, že maďarský štát už nielen cíti zodpovednosť za spoločenstvá Maďarov, ktoré od neho dejiny odtrhli, ale za ne nesie zodpovednosť,“ povedal podľa kitekinto.hu. „Nová ústava už nebude základným zákonom Maďarskej republiky, ale základným zákonom maďarského národa,“ dodal a nepriamo tak vysvetlil, prečo v návrhu novej ústavy sa namiesto doterajšieho oficiálneho názvu Maďarská republika hovorí iba o Maďarsku.

Návrh novej ústavy, o ktorej sa má na budúci týždeň začať parlamentná rozprava, nerieši problém, či v zahraničí žijúci Maďari spolu s občianstvom dostanú aj hlasovacie právo. Hoci túto otázku má špecifikovať až nový volebný zákon, ktorého prijatie je naplánované na druhú polovicu roka, predseda parlamentu je presvedčený, že krajania o právo hlasovať v Maďarsku nebudú ukrátení. „Nová ústava zruší diskrimináciu, na základe ktorej ten, kto nemá v Maďarsku trvalý pobyt, je automaticky vytesnený z volebného práva,“ cituje Kövéra agentúra FH.

„Táto pasáž z ústavy vypadne, čo znamená, že aj maďarskí občania bez trvalého bydliska v Maďarsku sa v nejakej forme budú môcť zúčastniť na maďarských voľbách,“ dodal. Šéf parlamentu predpokladá, že krajania buď budú môcť hlasovať za stranícke kandidačné listiny, alebo – za čo sa on osobne prihovára – budú môcť do maďarského parlamentu delegovať svojich zástupcov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku