Čo ešte? Po zemetrasení, cunami a jadrovej hrozbe teraz vyčíňa mráz

Následné otrasy s intenzitou šesť stupňov Richterovej stupnice postihli v noci na stredu stredoeurópskeho času východojaponskú oblasť Kanto, prípadné následky nie sú hlásené. Severovýchod krajiny, ktorý zničila vlna cunami, zasiahol mráz a sneženie, ktorý sťažuje prácu záchranárov.

16.03.2011 14:37 , aktualizované: 21:51
Japonsko, cunami Foto:
Záchranárom sťažuje práce najnovšie sneh a mínusové teploty.
debata (15)

K národu v televízii prehovoril cisár Akihito, ktorý vyjadril sústrasť s obeťami a hlboké znepokojenie nad krízou okolo elektrární.

„Celý národ sa podieľa na záchranných operáciách a ja sa modlím za to, aby práca záchranárov rýchlo pokračovala,“ povedal Akihito v ojedinelom verejnom vystúpení.

Tokio je bezpečné, tvrdí Červený kríž

Japonský Červený kríž prostredníctvom Medzinárodnej organizácie Červeného kríža v Ženeve oznámil, že z hľadiska radiácie je japonské hlavné mesto Tokio úplne bezpečné a turisti ho môžu navštevovať bez obáv. Reagoval tak na varovanie, ktoré vydalo mnoho krajín, ktoré svojim občanom neodporúčalo zatiaľ Japonsko navštíviť. Japonský Červený kríž nežiada o medzinárodnú materiálnu pomoc, pretože Japonsko má zatiaľ dosť zdrojov, aby katastrofe čelilo.

Zemetrasenie a následné cunami si zatiaľ vyžiadali 4314 potvrdených mŕtvych, 8606 nezvestných a 2282 zranených


Japonsko od piatkového ničivého zemetrasenia a následnej prívalovej vlne cunami čelí humanitárnym a ekonomickým problémom. Situáciu v provinciách Iwate, Mijagi a Fukušima na severovýchode krajiny zreteľne zhoršilo sneženie a pokles teplôt až na päť stupňov pod nulou. To veľmi komplikuje prácu asi 80-tisíc japonským vojakom, policajtom a záchranárom, ktorí v oblasti odstraňujú následky ničivej vlny za pomoci mnohých špecializovaných tímov zo zahraničia. Ešte viac zhoršuje počasie situáciu asi pol miliónu evakuovaných, ktorí žijú v provizóriu. Chýba im dostatok pitnej vody, potravín a benzínu, je vypínaná elektrina a telefóny.

Silný mráz Japoncov neodrádza od odpratávania trosiek

Ťažké podmienky však Japoncov zatiaľ neodrádzajú od odpratávania trosiek. „Vďaka Bohu som nažive, rodina je zdravá. Som rád, že môžem aspoň niečo užitočné urobiť,“ povedal Hideo Šiba, ktorý odpratával trosky z okolia svojho domu v prístavnom mestečku Kesennuma.

V zhoršujúcom sa mrazivom počasí evakuovaní... Foto: SITA
Japonsko, cunami V zhoršujúcom sa mrazivom počasí evakuovaní žijú len v provizóriu, chýba im pitná voda či potraviny.

Hlavným zdrojom problémov je však jadrová elektráreň Fukušima 1, kde po niekoľkých explóziách v reaktoroch počas uplynulých 24 hodín dvakrát horelo. V dôsledku toho sa množstvo rádioaktivity vyžarovanej z elektrárne zvýšilo.

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Číne v stredu uistil verejnosť, že v túto chvíľu neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa radiácia z postihnutej elektrárne výrazným spôsobom rozšírila do ďalších krajín.

V oblasti poškodeného jadrového komplexu, z ktorého unikla určitá rádioaktivita, má viať vietor od severozápadu, neskôr v noci potom od západu, teda smerom nad Tichý oceán. Tam by tiež smeroval prípadný rádioaktívny prach, ak by vo väčšom množstve vznikol.

Rovnakým argumentom sa snažil upokojiť obyvateľov Hongkongu miestny vládny predstaviteľ. V rozhlase RTHK poprel správy, ktoré sa šírili cez internet, o ohrození tohto mesta ležiaceho zhruba 3-tisíc kilometrov od Tokia rádioaktivitou, ktorá unikla z elektrárne Fukušima 1.

Stále viac štátov varuje svojich

Rastie počet štátov, ktoré odporúčajú svojim občanom, aby sa držali čo najďalej od elektrárne, prípadne do Japonska vôbec necestovali. Americká armáda, ktorá bola v tejto časti sveta mobilizovaná, aby pomohla japonským záchranným a humanitárnym tímom, má nariadené nepribližovať sa viac než 80 kilometrov od elektrárne. Rusko oznámilo, že plánuje od piatku evakuovať svojich zamestnancov z veľvyslanectva v Tokiu.

Krajiny v blízkosti Japonska preventívne nariadili zvýšené radiačné monitorovanie dodávok tovaru z Japonska. Neprepokladajú ale žiadne okamžité dôsledky japonskej jadrovej krízy. Ide predovšetkým o Čínu, ktorá je najväčším obchodným partnerom Japonska, ruský Ďaleký východ a obe Kórey. Potravinový dovoz z Japonska začali preverovať aj Taiwan a Singapur. Južná Kórea oznámila, že už bolo preverených 50 ton živočíšnych produktov dovážaných z Japonska, väčšinou syra. Žiadna rádioaktívna kontaminácia nebola zistená.

15 debata chyba