Japonci nechcú vyčnievať z radu, keď sa pomáha, pomáhajú

"Tokio bude za mesiac tam, kde bolo pred zemetrasením. Ekonomika sa naštartuje veľmi rýchlo. Severu to potrvá dlhšie," povedal v online rozhovore s čitateľmi Pravda.sk o vývoji po extrémne silnom zemetrasení Slovák Branislav Béreš. V metropole Japonska žije, venuje sa vytváraniu dizajnov produktov na trhu.

17.03.2011 18:24 , aktualizované: 18.03.2011 15:01
Branislav Béreš
Branislav Béreš
debata

„Popadané veci z políc boli razom bezpredmetné,“ spomína Béreš na prvé dojmy po piatkovom zemetrasení.

„Bola ochromená verejná doprava, vlaky a metro. To bol ťažký úder pre domácich. Hlavne pre tých, čo pracujú v meste, no bývajú na predmestí. Kto mohol, domov kráčal, kto nemohol, zostal v meste. Mnohí ostali spať na stanici, v telocvičniach či vo vestibuloch verejných budov,“ povedal. 

Odpovede Branislava Béreša

V Tokiu pri zemetrasení nespadla napriek jeho sile ani jedna budova. Béreš to vysvetlil ich konštrukčnou kvalitou. „Napríklad náš dom je akoby na spružinách. Cítiť to napríklad tak, že keď po blízkej ceste prefrčí ťažkotonážne auto, tak dom tú váhu vyrovnáva a my to cítime pohybom celej budovy. To je úplne normálne a je to známka kvality budovy,“ povedal.

Japoncov z pohľadu Slováka nešťastie zomklo. „Ak sa nič nedeje, tak medzi sebou súťažia alebo len nasledujú príkazy. Teraz si pomáhajú. Japonec je konformista a bude robiť to, čo ostatní, aby nevyčnieval z radu. Tak keď sa pomáha, tak sa pomáha, keď sa pije, tak sa pije a keď sa v metre spí, tak sa v metre spí.“

O kontakte s ostatnými Slovákmi v krajine hovorí, že ho udržuje prostredníctvom sociálnych sietí. „Vieme o sebe a vymieňame si informácie. Na ambasádu som posielal svoje dáta, pre každý prípad. Ešte mi neodpovedali. Asi toho majú veľa,“ hovorí. Panika však údajne v Tokiu nevládne a život beží ďalej svojím každodenným tempom. „Najväčšiu paniku vyprodukovali médiá a húfne evakuujúci sa cudzinci. Tokijčania sa podla moznosti presúvajú na juh, k rodinám či do hotelov.“

Ceny sa nezmenili, bolo by to nefér

Dôsledkom zemetrasenia a strachu z väčšieho úniku radiácie z elektrárne vo Fukušime je aj zásobenie sa obyvateľov metropoly. Situácia však zdaľeka nie je kritická. „Potraviny sú, nie je problém že by neboli. Ľudia ich ale vykupujú do zásoby, preto sú potom regále na sklonku dňa prázdne.“ Jednému z čitateľov preto hneď napadlo, či tak nevzniká priestor pre špekulantov, ktorí by si pýtali za tovar viac ako v minulosti. „Ceny sa nezmenili, ani sa nezmenia. To by bolo považované za veľmi nefér,“ vysvetlil.

Aktualitou posledných hodín je dianie v Líbyi a prípadný vojenský zásah proti jej vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Stíhajú Japonci sledovať aj dianie v Afrike? „Na Líbyu nie je čas. Bola stredobodom pozornosti, pokiaľ sa nestalo toto nešťastie. Teraz majú Japonci problém rovno pod vlastnou strechou.“

debata chyba