Spojenci začali vojenskú akciu proti Kaddáfímu, asi sa zapojí aj NATO

Spojenecké letectvo odštartovalo operácie nad Líbyou s cieľom zabrániť silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího útočiť na povstalcov. Zatiaľ nasadili asi dvadsať francúzskych bojových lietadiel, ktoré už zničili prvý cieľ – vojenské vozidlo. Okrem Francúzska sa do akcie majú v prvej fáze zapojiť aj Veľká Británia a Kanada.

19.03.2011 16:27 , aktualizované: 19:15
stíhačka Rafale, Líbya, vojenský útok Foto:
Francúzske stíhačly Rafale vzlietajú zo základne Saint-Dizier.
debata (130)

Po rokovaní s predstaviteľmi arabských a európskych krajín a USA v Paríži francúzsky prezident Nicolas Sarkozy spresnil, že francúzske bojové lietadlá už zastavujú letecké útoky Kaddáfího jednotiek na baštu rebelov Benghází na východe krajiny. Sú podľa neho tiež pripravení zaútočiť proti tankom Kaddáfího režimu.

Sarkozy zdôraznil, že vojenská operácia podporovaná Francúzskom, Britániou, USA a Kanadou sa uskutočňuje so súhlasom Ligy arabských štátov (LAS). Uviedol, že diplomacia sa začne opäť uplatňovať až po tom, čo Kaddáfí prestane útočiť na svoj ľud. Vyzval líbyjského vodcu, aby sa bezodkladne a bezpodmienečne podvolil štvrtkovej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá spojenecké údery na jeho sily povoľuje.

„Zasahujeme, aby sme umožnili líbyjskému ľudi vybrať si svoj osud. Nemôže byť zbavený svojho práva Kaddáfího násilím a terorom,“ vyhlásil Sarkozy.

Zdroje francúzskej armády krátko pred Sarkozyho vystúpením informovali, že nad líbyjským územím od poludnia prelietava niekoľko francúzskych bojových stíhačiek Rafale s prieskumnou misou. Stroj vraj odštartovali na poludnie z francúzskej základne Saint-Dizier a táto misia má trvať celé popoludnie. Lietadlá pri preletoch nad Líbyou zatiaľ nenarazili na žiadne problémy.

Podľa stanice Al-Džazíra vzlietli na misiu nad Líbyou aj talianske lietadlá. Taliansky premiér Silvio Berlusconi to však nepotvrdil s tým, že Taliansko zatiaľ poskytuje pre operácie len svoje základne. Podľa očitých svedkov je na talianských leteckých základniach „čulý pohyb lieadiel“, a to krátko pred pravdepodobným začatím leteckých úderov proti Kaddáfího režimu, poznamenala AFP. V Taliansku sú vraj aj britské lietadlá.

Nemecko sa do vojenskej akcie nezapojí

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa svetové mocnosti zhodujú, že násilie v Líby sa musí skončiť. Nemecko sa však do vojenských akcií nezapojí, potvrdila to Merkelová po schôdzke zástupcov USA, Európskej únie a Ligy arabských štátov v Paríži.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (vľavo) s... Foto: TASR
Sarkozy, Cameron Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (vľavo) s britským premiérom Davidom Cameronom. Práve oni dvaja sú hlavnými iniciátormi rezolúcie o bezletovej zóne.

Merkelová tiež hovorila o ponuke Nemecka, že jeho vojaci obsluhujúci špeciálne prieskumné lietadlá so systémom AWACS v Afganistane by mohli prevziať prácu jednotiek USA.

Britský premiér David Cameron po schôdzke vyhlásil, že prišiel čas na okamžitú akciu v Líbyi na záchranu životov civilistov. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí podľa neho porušil prímerie.
Podľa holandského premiéra Marka Rutteho sa práve Veľká Británia s Francúzskom a Kanadou do akcie v Líbyi majú zapojiť ako prví.

Do vojenskej akcie sa zrejme zapojí aj NATO

NATO sa pravdepodobne zapojí do akcií proti silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, povedal dôveryhodný diplomatický zdroj. Rozhodnutie o tom by malo padnúť už v nedeľu, kedy má zasadnúť na úrovni veľvyslancov mimoriadna Severoatlantická rada, teda najvyšší rozhodovací orgán aliancie.

Do úvahy prichádzajú dve možnosti, ako by sa aliancia mohla do operácií zapojiť: bezletová zóna nad Líbyou a zároveň vynucovanie zbrojného embarga. V oboch prípadoch ide podľa neho o úlohy, ktoré umožňuje mandát rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Obama: Líbyjský ľud musíme chrániť

Americký prezident Barack Obama, ktorý je na návšteve Brazílie, vyhlásil, že líbyjský ľud musí byť chránený. Spojenci sú podľa neho pripravení rokovať, a to neodkladne. Obama to povedal po schôdzke s brazílskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, s ktorou vraj o situácii v Líbyi tiež hovoril.

Obama sa k Líbyi, kde podľa informácií západných krajín tamojší vodca Muammar Kaddáfí porušil prímerie a naďalej útočí na povstalcov, stručne zmienil na tlačovej konferencii po rokovaní s Rousseffovou.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, ktorá sa zúčastnila parížskej schôdze venovanej Líbyi, krátko po vyjadrení Obamu uviedla, že Spojené štáty majú všetky dôvody domnievať sa, že Kaddáfí spácha nevýslovné zverstvá, ak ho nezastavia. Cieľom zásahu je vraj ochrana civilistov pred útokmi líbyjských vládnych jednotiek.

Clintonová: Budeme podporovať európskych spojencov

Clintonová tiež povedala, že USA budú podporovať svojich európskych spojencov a Kanadu vo vynucovaní bezletovej zóny nad Líbyou. Zároveň zopakovala, že s nasadením amerických pozemných jednotiek sa nepočíta. Za kľúčovú americká ministerka označila účasť arabských krajín na operácii.

Dvaja americkí činitelia, ktorí si neželali byť menovaní, už predtým povedali, že lode a lietadlá USA sú pripravené na vojenský zásah v Líbyi, ale nezúčastnia sa prvej časti misie, ktorú začalo Francúzsko.

Podľa dostupných informácií sa v noci rozhoreli boje o baštu líbyjských povstalcov Benghází. K okamžitému vojenskému zásahu medzinárodného spoločenstva v Líbyi v sobotu vyzval aj šéf líbyjských povstalcov.

Štvrtková rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN umožňuje zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou i vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám v prípade ohrozenia civilistov s výnimkou využitia pozemných síl.

Zbrojné kapacity, ktoré by mohli v líbyjskej operácii použiť jednotlivé krajiny:

BELGICKO: Ponúklo k dispozícii štyri stíhačky F-16 a vojnovú loď.

VEĽKÁ BRITÁNIA: Oznámila, že nasadí stíhačky Typhoon a bojové lietadlo Tornado, ktoré sú na leteckej základni v Škótsku a v Norfolku, ale v týchto hodinách ich už môžu premiestniť na nespresnené základne pri Líbyi. Využiť by mohli Cyprus, kde boli nedávno umiestnené tri radary systému Awacs. Londýn má tiež základne na Malte, ale tá odmietla sa do akcie zapojiť. Použijú aj lietadlá umožňujúce tankovať počas letu. Británia má tiež dve fregaty v nepresnenej vzdialenosti od líbyjského pobrežia: HMS Cumberland a HMS Westminster.

DÁNSKO: Ponúklo šesť stíhačiek F-16 a jedno vojenské transportné lietadlo. Sú pripravené na odlet spolu so stovkou pilotov a vojakov.

FRANCÚZSKO: Mohlo by nasadiť stíhačky Mirage a Rafale z leteckých základní pri Marseille, v Istres a na Korzike, odkiaľ by dorazili do Líbye za hodinu a pol (z Korziky za hodinu). Z Istres môžu vzlietnuť pre tieto lietadlá tankovacie lietadlo. Využiť môžu aj leteckú základňu N˙Djameně v Čade. Zo stredomorského prístavu Toulon je pripravená vyplávať lietadlová loď Charles de Gaulle (R91), ktorá by k líbyjskému pobrežiu mohla doraziť za jeden a pol dňa a na jej palube možno prepraviť 15 stíhačiek. Ich bojové vybavenie zahŕňa aj tri fregaty, tankerovú loď a bojovú ponorku.

TALIANSKO: Plne podporuje vojenský zásah v Líbyi, prisľúbila aktívnu účasť a dala k dispozícii svoje letecké základne.

KANADA: Sľúbila šesť bojových lietadiel CF-18, v oblasti sa už nachádza bojová loď Charlottetown.

HOLANDSKO – Vláda podporuje bezletovú zónu a podporí vojenskú akciu, ak ju o to požiadajú.

NÓRSKO – Ponúklo svoje stíhačky F-16 a pre humanitárne účely môže poskytnúť nákladné transportné lietadlo Hercules.

ŠPANIELSKO – Sľúbilo niekoľko lodí a lietadiel a dalo k dispozícii dve základne na juhu Španielska.

USA – Majú mnoho vojenských základní v Stredomorí, okrem iných v Taliansku, Grécku, Španielsku a Turecku. Na základni na Sicílii sú už americké stíhačky F-15 a F-16. Americké námorníctvo má v Stredozemnom mori päť bojových lodí, vrátane minimálne jedného torpédoborca. Pri Líbyi však nemajú USA žiadnu lietadlovú loď, pretože lietadlová loď USS Enterprise, ktorá bola v Červenom mori, odplávala na východ do Arabského mora, aby spolu s lietadlovou loďou USS Carl Vinson podporila operáciu v Afganistane.

130 debata chyba