Nové video zachytáva drvivú silu cunami z bezprostrednej blízkosti

Po ničivej živelnej katastrofe v Japonsku, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie a následné vlny cunami, obleteli svet desivé fotografie a videá zničenej krajiny. Väčšinou išlo o letecké zábery či nahrávky z bezpečnej vzdialenosti.

28.03.2011 16:59
Kesennuma, cunami Foto:
Pohľad na tú istú ulicu v japonskom meste Kesennuma pred (vľavo) a po tom ako sa cez ňu prehnala ničivá vlna cunami. Časový rozdiel medzi zábermi tvoria asi tri minúty.
debata (12)

Po tom, čo sa v posledných dňoch pozornosť upiera najmä na jadrovú elektráreň vo Fukušime, z ktorej uniká nebezpečná radiácia, začalo po internete kolovať nové video. Z bezprostrednej blízkosti zachytáva ničivú silu cunami, ktorá sa prehnala mestom Kesennuma. To sa nachádza približne 400 km severovýchodne od Tokia.

Niekoľko minútovú snímku, ktorá sa objavila na portáli Youtube v nedeľu, natočil obyvateľ mesta zo strechy jednej z budov, stojacej pri brehu tamojšieho zálivu. Z toho, čo sa deje na parkovisku pod budovou behá mráz po chrbte.

Hladina sa v priebehu chvíľky prudko zdvihne, voda najprv spláchne autá, neskôr zdemoluje celé budovy. Z ulice sa stane koryto novovzniknutého toku, ktorým obrovskou rýchlosťou preteká masa vody a ničí všetko, čo jej stojí v ceste. Za obeť jej padnú takmer všetky stavby v okolí a z budovy, na streche ktorej ‚kameraman‘ stojí, ostáva ostrov uprostred ničoho.

Strach z ďalších silných zemetrasení Japonsko neopúšťa. Naposledy sa živel prihlásil v pondelok ráno, keď na východnom pobreží namerali otrasy so silou 6,5 stupňa Richterovej stupnice. Úrady dokonca nakrátko vydali aj varovanie pred cunami.

Počet obetí zemetrasenia a cunami z 11. marca sa medzičasom vyšplhal na 18 tisíc ludí. Ďalšie tisíce sú stále nezvestné.

 
12 debata chyba