Francúzov rozhádala debata o islame

, , 31.03.2011 09:13
Nicolas Sarkozy
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa s náboženskými lídrami stretol na začiatku tohto roka. Autor:

Predstavitelia šiestich hlavných náboženstiev vo Francúzsku sa zjednotili proti plánu vládnucej strany rozprúdiť verejnú diskusiu o islame a laicite.

Katolíci, protestanti, moslimovia, židia, pravoslávni a budhisti našli vzácnu zhodu – podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom varovali, že debata vedená jedným politickým táborom by mohla ublížiť moslimom a posilniť voči nim predsudky.

Vládny Zväz pre ľudové hnutie, čo je kormidlo prezidenta Nicolasa Sarkozyho, sa chystá začať hovoriť o islame začiatkom budúceho týždňa. Veľa kritikov sa nazdáva, že blížiaca sa debata má za cieľ prinavrátiť pravicovej strane voličov, ktorí sa rozhodli podporovať extrémistov z Národného frontu. Táto krajná pravica ťaží z protimoslimskej a antiprisťahova­leckej politiky. Pre Sarkozyho je úbytok priaznivcov nebezpečný, pretože o rok sa budú konať prezidentské voľby, v ktorých chce obhájiť svoju funkciu.

Spoločnú výzvu šiestich náboženstiev sprevádzajú v médiách výroky jednotlivých lídrov. „Je často ťažké byť vo Francúzsku moslimom,“ poznamenal rabín Gilles Bernheim. „Zložitosť je horšia v súčasnosti v nezdravej klíme, ktorá je zaťažená debatou, čo rozdeľuje, než zjednocuje,“ dodal tento francúzsky Žid. Predseda zväzu protestantov Claude Baty zdôraznil, že určite bude bojkotovať okrúhly stôl o islame, ktorý Zväz pre ľudové hnutie zvolal na 5. apríla do Paríža.

Z debaty v hoteli v hlavnom meste by mali vzísť návrhy, ako sa postaviť proti porušovaniu francúzskeho sekulárneho systému, čo je dôrazné oddelenie verejného života od vplyvu náboženstva. Jedno opatrenie v réžii vládnucej strany je už známe – parlament nedávno schválil návrh zákona, ktorý zakazuje ženám zahaľovať si tvár. Právna norma nadobudne účinnosť o dva týždne.

Plánovaná debata spôsobila napätie aj v samotnom Zväze pre ľudové hnutie. Premiér François Fillon už vo februári vyhlásil, že neprejaví záujem o diskusiu, ak jej jadrom mal byť len islam a keby viedla k spochybňovaniu moslimov vo Francúzsku. Generálny tajomník vládnuceho zväzu Jean-François Copé ho teraz obvinil, že sa nespráva ako tímový hráč.

Tejto roztržke predchádzala iná, ktorá sa zrodila v Elyzejskom paláci. Abderrahmane Dahmane je moslim, ktorý pôsobil ako poradca Sarkozyho pre rozmanitosť. „Moslimovia by si nemali predĺžiť členstvo vo Zväze pre ľudové hnutie, ak debata nebude zrušená,“ povedal začiatkom tohto mesiaca. Následne sa prezident s jeho prácou rozlúčil. Dahmane dokonca prirovnal diskusiu o islame k neonacizmu. „Moslimovia by mali na znak nesúhlasu nosiť zelenú päťcípu hviezdu,“ povedal v narážke na ponižujúce označovanie Židov počas druhej svetovej vojny. Hoci francúzski Židia chápu obavy moslimov z debaty, nápad s hviezdou podľa jedného z nich prekročil mieru zdravého rozumu: „Je to úplne smiešna myšlienka,“ podotkol Richard Prasquier zo združenia CRIF.

Moslimovia vo Francúzsku

* V krajine, ktorá má takmer 66 miliónov obyvateľov, sa údaje o počte moslimov rôznia. Často sa uvádza, že ich je 5,5 milióna. Jeden odborník na islam Jean-Paul Gourévitch udáva vyšší údaj, až 7 miliónov.

* Najväčší podiel medzi moslimami tvoria ľudia alžírskeho, marockého, tuniského a tureckého pôvodu.
* Moslimovia jednoznačne prevažujú medzi novými prisťahovalcami do Francúzska. Vlani predstavovali viac ako dve tretiny imigrantov.

* Veľká časť moslimov sa usadila vo Francúzsku pred polstoročím, keď tam pricestovali za prácou. Išlo najmä o ľudí z bývalých francúzskych kolónií na severe Afriky.

* Vo Francúzsku je postavených viac ako 2 100 mešít.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku