Ste pomalí, hromžia rebeli na NATO

Od začiatku leteckej operácie nad Líbyou medzinárodná koalícia zničila 30 percent vojenských kapacít líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Oznámila to Severoatlantická aliancia, ktorá velí operácii. Predstavitelia líbyjského režimu oznámili, že sú pripravení reformovať politický systém, chcú však, aby na čele krajiny zostal Kaddáfí. Povstalci však trvajú na odchode Kaddáfího a jeho klanu.

06.04.2011 07:48
Líbya, povstalci Foto:
Líbyjský povstalec oslavuje vypravenie prvého ropného tankeru rebelmi.
debata (56)

 Nálety medzinárodných síl sa podľa NATO teraz sústreďujú na podporu obrany Misury, ktorú na severozápade krajiny držia vzbúrenci. Podľa nich v tomto meste už zahynulo vyše 200 ľudí. Údery sú vedené hlavne na Kaddáfího radary, muničné sklady a obrnené vozidlá. Lietadlá vraj zničili aj konvoj, ktorý sa pokúsil napadnúť povstalcov pri ropnom stredisku Briga.

Vzbúrenci ešte v pondelok večer ovládali Brigu, ale v utorok ich podľa očitých svedkov silná vládna delostrelecká paľba zahnala desiatky kilometrov na východ od mesta. Pod velením vojakov, ktorí predtým zbehli od Kaddáfího, a pomocou raketometov sa vraj ale vzbúrenci snažia Brigu znovu obsadiť.

Malá Kaddáfího jednotka tiež zaútočila na jedno z ropných polí ovládané povstalcami. Pri útoku ale údajne boli spôsobené len drobné škody.

Líbyjskí povstalci obvinili NATO, že jeho letecké operácie sú príliš pomalé, čo podľa nich nahráva Kaddáfího pozemným silám. Pohrozili preto, že pokiaľ aliancia „nebude svoju prácu robiť poriadne“, požiadajú Bezpečnostnú radu OSN, aby pozastavila letecké operácie. Veliteľ oddielov rebelov Abdal Fatah Júnis Ubajdí vyhlásil, že NATO pripustilo, aby Kaddáfího sily zabíjali ľudí v Misuráte každý deň. „NATO koná veľmi pomaly a dovoľuje Kaddáfího silám, aby postupovali. NATO sa stalo naším problémom,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters.

NATO odmietlo výhrady vzbúrencov, že znížilo počet úderov. Aliancia vysvetlila, že si to vyžaduje stratégia vládnych síl, ktoré sa s tankami a ďalšiou technikou rozmiestňujú v obývaných miestach a neváhajú použiť ľudské štíty. Koalícia tak musela posilniť prieskumné a prípravné operácie.

Líbyjský režim medzitým vyjadril určitú pripravenosť k zmene usporiadania krajiny. „Môžeme mať akýkoľvek politický systém, akékoľvek zmeny: ústavu, voľby, čokoľvek, ale dopredu to musí posúvať vodca. To je naše presvedčenie,“ vyhlásil hovorca líbyjskej vlády ohľadom prípadného rokovania so Západom. Kaddáfí je podľa neho zjednocujúca postava a bez jeho prítomnosti by v krajine vzniklo mocenské vákuum.

Hovorca zdôraznil, že nikto nemá právo hovoriť Líbyjčanom, že stratili svojho vodcu, systém či režim. Jedine líbyjský ľud musí „rozhodnúť, či má líbyjský vodca odísť, alebo zostať.“

Líbyjská štátna televízia odvysielala v noci zábery Kaddáfího, ako mimo svoj opevnený komplex v Tripolise z džípu zdraví svojich stúpencov.

Povstalci podľa agentúr zápasia s finančnými problémami, ktoré spôsobila dva mesiace trvajúca občianska vojna. Ekonomiku východnej časti Líbye by preto mali stabilizovať príjmy z vývozu ropy a zemného plynu.

Tanker s kapacitou milióna barelov ropy v utorok popoludní doplával do vzbúrencami obsadeného Tobrúku. V stredu by ho mali povstalci vypraviť s prvou zásielkou ropy od vypuknutia nepokojov.

Predaj suroviny, ktorý sprostredkováva Katar, nie je podľa EÚ v rozpore so sankciami OSN. Tie sa vzťahujú len na líbyjské štátne spoločnosti spojené s Kaddáfího rodinou, ale nie na líbyjskú ropu ako takú.

Kaddáfí pohrozil, že zažaluje firmy, ktoré od povstalcov ropu kúpia. Podľa neho má právo predávať líbyjskú surovinu iba štátna spoločnosť National Oil Corporation. Na tú sa ale vzťahujú medzinárodné sankcie.

Kaddáfího vyslanec Abdal Ati Ubajdí rokoval na Malte o možnom sprostredkovaní prímeria medzi vládnymi silami a povstalcami. Maltský premiér Lawrence Gonzi na schôdzke ale zdôraznil, že Kaddáfí a jeho rodina sa musia vzdať moci. Sprostredkovať prímerie sa snažia aj Turecko a Grécko. Ubajdí v oboch krajinách rokoval pred príletom na Maltu.

56 debata chyba