Dilema NATO: Kto bude bombardovať Kaddáfího

Kde ste Francúzi, kde ste Briti, kričia podľa zahraničných spravodajcov líbyjskí povstalci počas útokov provládnych jednotiek na ich pozície v oblasti mesta Misuráta. Jediného na západe krajiny, ktoré napriek obliehaniu kontrolujú vzbúrenci.

07.04.2011 06:44
Zavíja Foto:
Zamestnankyne nemocnice v líbyjskom meste Zavíja demonštrovali proti vojenskému zásahu spojencov.
debata (72)

„Sú pomalí a nás to stojí životy,“ povedal na adresu letectva aliancie generál Abdel Fattah Júnis, niekdajší Kaddáfího minister vnútra, ktorý dezertoval k povstalcom a dnes patrí k ich vojenskému veleniu. Ako povedal agentúre AP, až osem hodín trvá, kým „byrokrati v NATO spracujú informácie“ od povstalcov a na ich základe rozhodnú o leteckom údere proti jednotkám plukovníka.

V centrále bojových operácií aliancie kritiku generála odmietajú s tým, že aj po stiahnutí amerických lietadiel pokračujú nálety v záujme kontroly bezletovej zóny s rovnakým nasadením. „Počet náletov rastie každý deň. Napríklad na stredu je naplánovaných asi 200 bojových výletov koaličných strojov. Deň predtým ich bolo 186 a v pondelok 137,“ reagovala na kritiku povstalcov Carmen Romero, hovorkyňa NATO.

Napriek tomu po stiahnutí USA z líbyjského vzdušného priestoru pociťuje aliancia podľa viacerých zdrojov nedostatok lietadiel, ktorými by mohla útočiť na Kaddáfího pozície. Najväčší príspevok sa očakáva od Francúzska, ktoré sa však ústami svojho šéfa diplomacie obáva „uviaznutia v konflikte“. Medzitým líbyjská štátna agentúra JANA bez ďalších konkrétnych podrobností informovala, že Muammar Kaddáfí poslal prezidentovi USA Barackovi Obamovi list ako „reakciu na stiahnutie amerických lietadiel z križiackej kolonialistickej aliancie proti Líbyi“.

Napriek tvrdeniu Carmen Romero o rastúcej intenzite náletov spojencov, niektoré média tvrdia opak. Prípadné „oneskorené reakcie“ generalita NATO odôvodňuje opatrnosťou. Vyvolala ju vraj zmena taktiky Kaddáfího jednotiek. Tie totiž „presedlali“ z ťažkej techniky na civilné vozidlá a úspešne sa miešajú s civilistami. „Našou prvoradou úlohou zostáva ochrana civilného obyvateľstva, a teda čo najmenej strát v jeho radoch,“ pripomenula hovorkyňa aliancie.

Zmenu taktiky Tripolisu potvrdil aj generál Marc van Uhm z operačného štábu NATO. „Kaddáfího jednotky reagovali na nálety spojencov ukrytím ťažkých zbraní a tankov. Teraz sa prepravujú na ľahších vozidlách a nákladiakoch,“ vyhlásil veliteľ. Ako dodal, aliancia sa teraz pokúša zistiť miesto spomínaných úkrytov. Pravdepodobne sú aj v mestských oblastiach.

V súvislosti so zmenou taktiky jednotiek lojálnych Kaddáfímu sa začína čoraz častejšie objavovať informácia o prítomnosti zahraničných inštruktorov. Spravodajcom denníka Komsomolskaja pravda sa podarilo zistiť, že konkrétne ide o dôstojníkov z Bieloruska, ktorých rady zatiaľ prinášajú Tripolisu úspechy.

„V Líbyi je dnes niekoľko stoviek bieloruských vojenských odborníkov. Všetci sú tu výlučne ako súkromné osoby po podpísaní riadnej zmluvy s líbyjskou stranou,“ povedal v telefonickom rozhovore jeden z nich, ktorý sa predstavil ako Michail. Zároveň potvrdil, že každý z inštruktorov dostáva mesačne približne 3-tisíc dolárov. „Mnohí majú za sebou službu v Afganistane a následne boli príslušníkmi elitných jednotiek bieloruského ministerstva obrany,“ informoval dôstojník s tým, že ďalšia časť žoldnierov má za sebou výcvik ešte v rámci ruských jednotiek špeciálneho určenia známych ako „specnaz“.

Podľa bieloruského vojenského atašé v Tripolise Igora Kačugina oficiálne Minsk do Líbye nikoho nevysielal. „Ide o súkromnú iniciatívu jednotlivcov a ich presný počet neviem,“ povedal diplomat novinám. Pritom nie je tajomstvom, že v Minsku existuje „burza práce“ pre vojakov vo výslužbe, ktorí sú ochotní na základe kontraktu vycestovať napríklad do Venezuely, ale aj do Líbye či Pobrežia Slonoviny.

© Autorské práva vyhradené

72 debata chyba