Radičová: Odvodová reforma pomôže zamestnanosti

Reforma daňovo-odvodového systému má podporiť zamestnanosť a negatívne sa dotkne len časti živnostníkov. Podľa premiérky Ivety Radičovej je možné, že pre živnostníkov, čo majú vyššie zisky, môže byť dopad mínusový. Budú platiť vyššie dane a odvody, ale iba vtedy, ak nemajú reálne náklady na výkon svojej činnosti.

09.04.2011 14:30
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (119)

Reforma však v prvom rade má zjednodušiť administratívu, znížiť celkové odvodové zaťaženie. Vysoké odvodové zaťaženia je totiž prekážkou rastu zamestnanosti, zvyšuje cenu práce. Získajú ňou všetky nízkopríjmové skupiny – zamestnancov aj živnostníkov, povedala v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predsedníčka vlády.

Nemyslí si, že väčšina živnostníkov zneužíva systém. Na Slovensku totiž platí, že čím je vyššia v nejakom regióne miera nezamestnanosti, tým je tam viac živnostníkov. V praxi teda títo ľudia podľa Radičovej vytvárajú sami sebe pracovné miesta.

Premiérka upozornila, že keď sa spúšťala daňová reforma, boli všetci proti, no realita ukázala, že priniesla pozitívne výsledky. Reforma daňovo-odvodového systému je vo verejnej diskusii pripomenula s tým, že vláda je otvorená námetom. Ak podľa Radičovej koaliční partneri, čo majú k reforme výhrady, prídu s riešeniami, ktoré vylepšia systém, nik sa im nebude brániť. Najväčšie výhrady k reforme má OKS, ktorej členovia sú v parlamente poslancami za Most-Híd.

Koaličné strany sa po niekoľkotýždňových diskusiách v pondelok 4. apríla dohodli na podobe reformy daňovo – odvodového systému. Dohodnutá reforma podľa premiérky Ivety Radičovej zásadne zjednoduší platenie daní a odvodov. Celkové daňové a odvodové zaťaženie sa podľa nej po reforme mierne zníži. Väčšine živnostníkov by sa na základe zmien mali znížiť minimálne odvody, ktoré platí 80 % živnostníkov, a to zo súčasných 160 eur na menej ako 140 eur.

Koalícia potvrdila aj výšku sadzby pre sociálne poistenie pre podnikateľov vo výške 13 percent a zdravotné poistenie vo výške 9 percent. Zmena vo výške sadzby nastala pri dohodároch, ktorí budú platiť odvod na sociálne poistenie 10 percent s tým, že ich príjmy do výšky životného minima nebudú podliehať odvodom. Súčasťou dohody je podľa premiérky aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov o 4 percentá. Konkrétne detaily zmien podľa premiérky predstavia v najbližších dňoch po zapracovaní pripomienok.

Reforma je súčasťou ďalších šetriacich opatrení vlády, ktoré sa týkajú okrem iného aj šetrenia na všetkých ministerstvách, či úsporách v zdravotníctve. Najviac ohrozených skupín obyvateľov ako rodín s malými deťmi, či zdravotne ťažko postihnutých a ďalších ohrozených skupín obyvateľov by sa však podľa Ivety Radičovej nemalo šetrenie dotknúť.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová zároveň v diskusii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy ubezpečila, že slovenské áno pôžičke Portugalsku nepôjde bez toho, že Portugalsko skonsoliduje svoje verejné financie, urobí obmedzenia v štátnom rozpočte, bude šetriť. Bez toho by to bolo udržiavanie súčasného stavu. Podľa premiérky Portugalsku priamo nepožičiame, ale dáme zábezpeku.

Portugalsko môže získať peniaze v rámci Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) do desiatich dní po tom, ako sa vláda v Lisabone dohodne so zvyškom eurozóny na podmienkach čerpania pomoci zo záchranného mechanizmu. Vyhlásil to v piatok šéf fondu Klaus Regling.

119 debata chyba