Dokumentarista tvrdí, že objavil klince, ktorými na kríž pribili Ježiša

Našli sa dva klince, ktorými bol na kríž pribitý Ježiš Kristus. Aspoň tak to tvrdí izraelský dokumentarista Simcha Jacobovici, ktorý o biblickej tematike natočil už viacero kontroverzných filmov. Ten najnovší, ktorý má názov Klince z kríža, opäť rozprúdil vlnu diskusií. Je to úvodná časť šesťdielneho seriálu Židovské tajomstvá kresťanstva a diváci ho premiérovo uvidia 20. apríla na kanáli History Channel.

14.04.2011 16:14
Simcha Jacobovici Foto:
Novinár a dokumentarista Simcha Jacobovici drži v ruke jeden z klincov, o ktorých tvrdí, že bol nimi na kríži pribitý Ježiš Kristus.
debata (11)

Nejde pri tom o nový objav artefaktov použitých pri ukrižovaní Krista, len o nový výklad staršieho nálezu. V roku 1990 odkryli archeológovia na kopci južne od jeruzalemského Starého mesta hrobku z čias ranného kresťanstva. Tá vyvolala celosvetovú senzáciu. Na vápencovej urne, ktorá v nej bola uložená, totiž spočíval nápis: „Jozef, syn Kaifáša“.

Vedci predpokladajú, že by mohlo ísť o veľkňaza, ktorý vydal Ježiša Krista do rúk rímskeho prefekta Poncia Piláta. Jeho kosti sa v posmrtnej nádobe nachádzali spolu s pozostatkami ďalších piatich ľudí, čo však nie je výnimočné. V 1. storočí n.l. sa do jednej hrobky ukladali na večný odpočinok celé rodiny.

Kým sa však objav pochovaných osôb po celé roky tešil veľkej popularite, dva nálezy z miesta, ktoré má dokazovať pravdivosť časti Biblie o odsúdení Ježiša Krista, ostali nepovšimnuté. Hrdzavé klince zapadli postupne prachom v jednom z laboratórií Univerzity v Tel Avive. Ich vek určili približne na dve tisíc rokov a jeden z nich má pochádzať priamo z útrob urny, druhý objavili na zemi v hrobke. Dokumentarista tvrdí, že súdny antropológ mu potvrdil, že mohli byť použité na pribitie horných končatín človeka na drevo kríža.

„Kaifáša história spája iba s jedinou udalosťou. Zatknutím Ježiša a jeho vydaním Pilátovi, ktorý ho nechal ukrižovať. Ak by ste teda v jeho hrobe našli dva klince, nevenovali by ste tomu dostatočnú pozornosť?,“ cituje Jacobovica, ktorý sa živí ako investigatívny novinár, portál Jerusalem Post. Ďalej tvrdí, že nie je jeho cieľom presvedčiť skeptikov, že po dvoch tisícročiach sa našli klince z kríža Ježiša Krista. Chce len, aby pripustili, že takýto záver je možný.

„Ak na konci filmu poviete ‚Mohlo to tak byť‘, úplne mi to bude stačiť,“ povedal počas predstavenia dokumentu v Jeruzaleme. „Keď sa pozriete na celý príbeh, historické, listinné a archeologické materiály a dáte si to všetko dokopy, vyjde vám, že je vysoko pravdepodobné, že tieto dva klince súvisia s ukrižovaním Ježiša Nazaretského,“ uzavrel.

Izraelský pamiatkový úrad, ktorý kontroloval archeologický výskum v roku 1990, tvrdí, že neexistuje absolútny dôkaz ani o tom, že skutočne objavili hrob veľkňaza Kaifáša. „Aj prítomnosť klincov v pohrebiskách z tejto doby nie je ničím výnimočná,“ pripomína úrad. Skeptický k nálezu je aj profesor Gabriel Barkay z Univerzity v Tel Avive. Ten tvrdí, že celý rozruch je viac televíznou šou ako serióznym výskumom.

Simcha Jacobovici, 58-ročný novinár a dokumentarista, sa narodil v izraelskom meste Petah Tikva. Väčšinu života prežil v Kanade, no pred tromi rokmi sa s rodinou vrátil do rodnej vlasti. Je držiteľom ceny Emmy za dokumentárny film a vystupuje v populárnom seriáli stanice History Channel ‚Naked archaelogist‘. Jeho predošlé snímky, ktoré režíroval oscarový James Cameron, vyvolali pre ich odvážne prehodnocovanie biblických dejín búrlivé polemiky medzi kresťanskými veriacimi a archeológmi.

11 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy