USA: Líbyjskí rebeli sú neschopní, ich výcvik by mohol trvať dlhé roky

O líbyjských povstalcoch sa vie iba veľmi málo a sú príliš roztrieštení na to, aby sa USA vážne angažovali v ich výcviku, alebo sa ich pokúsili vyzbrojiť. Podľa agentúry Reuters tak usudzujú americkí a európski činitelia.

15.04.2011 09:42
Líbya, vojna Foto:
Ilustračné foto
debata (40)

Podľa niektorých amerických vládnych expertov je stav líbyjskej opozície natoľko vážny, že vycvičiť vzbúrencov tak, aby bolí bojaschopní a dostatočne silní na to, aby zosadili líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, by mohlo trvať roky.

USA a spojenecké spravodajské služby sa podľa amerických predstaviteľov domnievajú, že bezletová zóna nad Líbyou a letecké údery pod vedením Severoatlantickej Aliancie zabránia Kaddáfího silám zabitu civilistov. Postupne, ako spravodajcovia hromadia informácie o opozícii, sa zdá, že vzbúrenci sú úplne dezorganizovaní a neschopní sa v dohľadnej dobe zjednotiť.

Realistickým výhľadom je tak podľa nemenovaných činiteľov patová situácia medzi povstalcami podporovanými vzdušnými silami NATO a silami líbyjského vodcu.

„V tomto bode nie je žiadna strana schopná poraziť druhú a žiadna nejaví ochotu ku kompromisom,“ povedal americký činiteľ, ktorý líbyjský konflikt pozorne sleduje. Opozícia podľa neho potrebuje čas na sformovanie vlády a výchovu novej generácie vedúcich osobností.

Podľa agentúry Reuters nič nenaznačuje, že by CIA alebo iný americký orgán pomáhal dodávať zbrane povstalcom. Americkí činitelia však v kuloároch tvrdia, že Katar a Saudská Arábia sú ochotní Kaddáfího nepriateľov zásobovať zbraňami. Objavili sa aj „náznaky“, podľa ktorých Katar začal opozícii dodávať niektoré ľahšie ovládateľné zbrane.

Podľa štvrtkovej správy agentúry AP šéf povstaleckých poľných operacií Abdal Fatah Júnis Ubajdí vyhlásil, že povstaleckí bojovníci dostali od Kataru nové protitankové zbrane a katarskí odborníci ich učia, ako tie zbrane ovládať.

Podľa niektorých či­niteľov povstalcom chýba pocit spoločnej identity a efektívnej štruktúry. Washington sa tiež odmieta jednoznačne pridať na stranu rebelov kvoli obavám, že by mohli byť medzi nimi islamskí extrémisti. Podľa niektorých informácií má regionálna odnož al-Kájdy v moslimskom Maghribe v úmysle pomôcť líbyjskej opozícii.

Z niektorých informácií spravodajských slu­žieb vraj vyplýva, že sympatizanti protivládnych síl boli zapojení do ozbrojených skupín, ktoré vysielali bojovníkov do Afganistanu a Iraku.

40 debata chyba