Je pekný deň, ale nemusíme stáť v pozore, napísal k svadbe britský Guardian

Téma kráľovskej svadby dnes naplno ovládla všetky britské denníky. Noviny vyšli v mimoriadnej grafickej úprave, a to dokonca aj konzervatívne The Times. Agentúra Reuters tento mediálny jav zhodnotila dvoma vetami: "Dnes máme na programe len jednu udalosť. Celý svet sa díva, ako Británia robí niečo oveľa lepšie, než ako by sa to robilo kdekoľvek inde na Zemi."

29.04.2011 12:39
Princ William, Kate Middletonová, kráľovská svadba Foto:
Portréty kráľovského páru sú v Británii na každom kroku.
debata

„Kráľovská svadba je míľnikom v živote národa. Vyznačuje jednu éru,“ deklaruje na prvej strane denník The Sun, ktorý sobášu venuje deväť strán z celého piatkového vydania.

Pravicovo orientovaný The Daily Telegraph presviedča čitateľov, že britská monarchia je „ústredným bodom našej národnej identity“. „Dnes nejestvuje nič, čo by rozbilo našu jednotu,“ burácajú noviny a ďalej pokračujú v tom istom duchu: „Dnes by sme nemali byť iba šťastní, že upevňujeme tra­dície, ale mali by sme pociťovať aj hrdosť z toho, ako spravujeme našu krajinu.“

Noviny sa doslova utápajú v obrázkoch svadobného páru a prominentných hostí, správy o občianskych nepokojoch v arabských krajinách, ale aj živo diskutované referendum o pripravovanej britskej volebnej reforme sú dnes na menej nápadných miestach.

The Times sa snažia upútať pozornosť čitateľov vymysleným denníkom Kate Middletonovej, v ktorom opisujú dianie „spoza opony“ už v predvečer svadby.

The Daily Express, ktorý roky zahlcoval čitateľov konšpiratívnymi príbehmi o smrti ženíchovej matky, princeznej Diany, ich teraz láka na mimoriadne sobotné vydanie, ktoré vraj „uchová budúcim generáciám čaro svadobných okamihov“.

Nabubrelej tónine sa vyhol snáď len ľavicový The Guardian, ktorý napísal: "Áno, je to nepopierateľne pekný deň. Vačšina z nás si urobila voľno. Je to deň, ktorý patrí úsmevom a slávnostným prípitkom, ale to neznamená, že sa máme stáť v pozore, prípadne si kmásať vlasy. Zajtra a po všetky ďalšie dni sa vrátime do reálneho sveta.

debata chyba