Ján Pavol II. je blahoslavený, na svätorečenie treba ďalší zázrak

, 30.04.2011 23:01, aktualizované: 01.05.2011 15:38
Pápež Ján Pavol II., blahorečenie
Pápež Benedikt XVI. bozkáva relikviu - nádobu s krvou zosnulého pápeža Jána Pavla II. na omši počas blahorečenia. Autor:

Bývalý pápež a rodák z Poľska Ján Pavol II. bol vyhlásený za blahoslaveného. Stalo sa tak na omši, ktorú vo Vatikáne pred zrakmi státisícov pútnikov slúžil jeho nástupca Benedikt XVI. Ján Pavol II. sa stal blahoslaveným len šesť rokov a jeden mesiac po svojej smrti v roku 2005. Blahorečenie je nutný predpoklad k ďalšiemu kroku – svätorečeniu, teda vyhláseniu za svätého.

„Odteraz bude nazývaný blahoslaveným pápež Ján Pavol II.,“ povedal po latinsky Benedikt XVI. Slávnosti sa zúčastnilo 86 oficiálnych delegácií, z Poľska prišiel prezident Bronislaw Komorowski.

V Ríme bolo vyše milióna veriacich, kňazov, pútnikov i turistov. Mnohí z nich, možno až 80-tisíc, prišli z pápežovho rodného Poľska. Nad ich hlavami viali červenobiele poľské vlajky, Poliaci v rukách niesli fotografie pápeža a transparenty s jeho slávnym výrokom Nebojte sa.

Pre mnohých Poliakov je Ján Pavol II. svätý už dávno. Katolícka cirkev a Vatikán mu však teraz musia priznať ďalší zázrak, aby ho mohli v budúcnosti vyhlásiť za svätého. Pri nedeľňajšom obrade mali dôležitú úlohu aj dve rádové sestry. Poľka Tobiana Sobótková, oblečená celá v čiernom, ktorá bývalému pápežovi pomáhala v posledných hodinách jeho života a Francúzska Marie Simon-Pierre, oblečená celá v bielom. Tá stála pri zrode zázraku potrebného k blahorečeniu. Dva mesiace po skone pápeža sa zázračne uzdravila z Parkinsonovej choroby, ktorou trpel aj pápež, keď sa k nemu modlila. Marie Simon-Pierre na slávnosti niesla relikviár s krvou Jána Pavla II, ktorú mu pár dní pred smrťou odobrali pre prípad, že by bola potrebná transfúzia.

Rakvu s pozostatkami Jána Pavla II. v piatok vyniesli z vatikánskej hrobky a v nedeľu sa na záver obradu pri nej pomodlili pápež, duchovní i veriaci.

Rehoľné sestry Marie Simon-Pierre (vpravo) a...
Rehoľné sestry Marie Simon-Pierre (vpravo) a Tobiana kladú nádobu s krvou zosnulého pápeža Jána Pavla II. na oltár. Autor: TASR

Ján Pavol II. bol blahorečený v deň, keď katolícka cirkev slávi pohyblivý sviatok Božieho milosrdenstva, ktorý pripadá na prvú nedeľu po Veľkonočných sviatkoch. Tento rok je to 1. mája. Agentúra Reuters pripomína, že 1. máj (Sviatok práce) patril k najdôležitejším sviatkom v komunistickom svete. Táto zhoda okolností má podľa nej nádych irónie, pretože mnoho ľudí verí, že práve bývalý pápež pochádzajúci z Poľska hral pri páde komunizmu vo východnej Európe kľúčovú úlohu.

Nielen na Námestí sv. Petra, kde sa slávnosť konala, ale aj vo všetkých priľahlých uliciach sa tiesnili tisícky ľudí. Na štrnástich veľkoplošných obrazovkách v celom meste obrad sledovali tí, ktorí sa nedostali do centra. Televízny prenos na celom svete videli milióny ľudí.

Kongregácia pre sviatosti a liturgiu už skôr oznámila, že blahoslavený pápež bude oslavovaný každoročne 22. októbra v Ríme a v rodnom Poľsku.

Medzi hlavami štátov bol vo Vatikáne aj medzinárodne izolovaný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Tento autoritársky vládca má zákaz cestovať do krajín Európskej únie a USA. Vatikán ale nie je súčasťou EÚ. Skutočnosť, že Mugabe musel prejsť tranzitom do talianskej metropoly Ríma, talianske ministerstvo zahraničných vecí vysvetlilo, že takýto spôsob pohybu bol možný vďaka výnimke, s ktorou legislatíva únie počíta.

Poliaci prežívajú veľký deň

Státisíce Poliakov sa zišlo na námestiach v rôznych mestách, aby sledovali prenos z vatikánskeho blahorečenia svojho najznámejšieho krajana. Pre veľkú väčšinu Poliakov aj šesť rokov po smrti predstavuje Ján Pavol II. obrovskú morálnu autoritu.

Asi 100-tisíc veriacich prišlo do svätyne Božieho milosrdenstva v krakovskej štvrti Lagiewniki, intímnejší ráz majú slávnosti vo Wadowiciach, kde Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II. prišiel v roku 1920 na svet. Sem došiel aj premiér Donald Tusk s manželkou Malgorzatou. Prezident Bronislaw Komorowski je priamo na slávnosti vo Vatikáne.

Ľuďom sledujúcim prenos bohoslužby, počas ktorej súčasný pápež Benedikt XVI. blahorečil svojho predchodcu na čele katolíckej cirkvi, nepraje počasie. Oproti sobote sa výrazne ochladilo, fúka a chvíľami prší. Milióny veriacich tak omšu vo Vatikáne sledujú doma pred televízormi.

Pápež Benedikt XVI. (vpravo) kľačí pri truhle s...
Pápež Benedikt XVI. (vpravo) kľačí pri truhle s pozostatkami zosnulého poľského pápeža Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne po omši počas blahorečenia Jána Pavla II. Autor: TASR

„Prišiel som hneď po práci, je to výnimočný deň,“ povedal na varšavskom námestí Maršála Józefa Pilsudského pre televíziu TVN24 muž stredného veku, ktorý pracuje ako strážnik. „Prísť sem je moja povinnosť,“ tvrdila staršia pani z Varšavy.

Jána Pavla iI. za autoritu považuje 93 percent Poliakov, ukázal v piatok zverejnený prieskum agentúry CBOS. Zároveň však stále viac ľudí priznáva, že sa v každodennom živote neriadia jeho učením.

Poliaci, ale aj ľudia po celom svete, si Jána Pavla II. obľúbili vďaka otvorenosti, vďaka tomu, že sa vždy správa ako normálny človek. Svojim krajanom v silne katolíckom Poľsku navyše dodával nádej v čase komunizmu. Mnoho z nich ho za jeho zásluhy už teraz považujú za svätého.

Španielsky kardinál zomrel pri čakaní na blahorečenie Jána Pavla II.

Pri čakaní na blahorečenie bývalého pápeža Jána Pavla II. zomrel španielský kardinál Augustín García Gasco Vicente. Osemdesiatročný duchovný z Valencie dostal infarkt.

Podľa zdrojov z Vatikánu kardinálovi prišlo krátko pred začiatkom beatifikačnej omše zle a odpadol. Síce ho rýchlo previezli do nemocnice, lekári ho už nemohli zachrániť. Vicente slúžil v rokoch 1992 až 2009 ako valencijský arcibiskup. Za kardinála ho menoval súčasný pápež Benedikt XVI. v roku 2007.

Životopis Jána Pavla II.

Ján Pavol II. sa ako Karol Wojtyla narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach pri Krakove v Poľsku. Od roku 1938 študoval na Jagelovskej univerzite v Krakove polonistiku a filozofiu. Po zatvorení univerzity cez vojnu pokračoval v štúdiách súkromne, pričom pracoval v kameňolome a neskôr v chemickej továrni. Od roku 1942 sa začal pripravovať štúdiom teológie na kňazské povolanie. Za kňaza bol vysvätený 1. novembra 1946. O dva roky neskôr dovŕšil štúdium na inštitúte Angelicum v Ríme doktorátom.

Od roku 1948 pôsobil ako kňaz vo farnosti v Niegowiciach a farár v Krakove. Od roku 1951 pokračoval v štúdiu na Jagelovskej univerzite a pôsobil tiež ako univerzitný kaplán. O rok neskôr začal prednášať etiku v kňazskom seminári v Krakove a od roku 1956 pôsobil ako profesor na Katolíckej univerzite v Lubline.
V roku 1958 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Krakove a o päť rokov neskôr sa stal krakovským arcibiskupom – metropolitom. 29. mája 1967 ho pápež Pavol VI. vymenoval za kardinála. Za pápeža ho kardináli zvolili 16. októbra 1978, ako 269. pápeža v dejinách cirkvi, ako prvého Netaliana po 455 rokoch od smrti Hadriána VI. z holandského Utrechtu, a zároveň prvého Slovana vôbec. Zvolil si meno svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý bol na pápežskom stolci iba 33 dní. Pontifikát Jána Pavla II. je tretím najdlhším v histórii.

Najkritickejším dňom v jeho živote bol 13. máj 1981, keď na Námestí sv. Petra v Ríme naňho Mehmet Ali Agca spáchal atentát . Dátum atentátu sa symbolicky zhodoval s výročím zjavenia Panny Márie vo Fatime, kam Svätý Otec po vyzdravení putoval z vďaky za záchranu života.

Ján Pavol II. bol veľkým „cestovateľom“ na pápežskom stolci. Jeho pastoračné cesty do množstva krajín na všetkých kontinentoch sa stali pre neho symbolické. Pápež aktívne pracoval aj na diplomatickom poli. Výraznou mierou prispel k pádu komunizmu vo svojej rodnej krajine, angažoval sa za rozširovanie slobody po celom svete, protestuje proti trestu smrti, snaží sa o oslobodenie politických väzňov, o sprostredkovanie mieru v bojujúcich krajinách. Jeho ďalším významným posolstvom je snaha o ekumenizmus. V roku 1986 navštívil ako prvý pápež rímsku synagógu, vyjadril ľútosť nad historickým podielom cirkvi na vzniku antisemitizmu, ospravedlnil sa za chyby cirkvi, očistil meno Galilea Galileiho, uctil si reformátora Martina Luthera. Vydal viacero sociálnych encyklík.

Americký časopis Time ho v roku 1994 vyhlásil za muža roka a prestížny bruselský týždenník European Voice ho nominoval za kampaň v prospech rozšírenia Európskej únie v Poľsku a presadzovanie kresťanských hodnôt na cenu Európan roka 2002. Je tiež známy ako spisovateľ, básnik a dramatik. Slovensko navštívil pápež Ján Pavol II. trikrát – v rokoch 1990, 1995 a v septembri 2003.

V posledných rokoch života ho oslabovala Parkinsonova choroba a pokročilý vek. Koncom januára 2005 pápeža hospitalizovali pre chrípku a problémy s dýchaním. Na konci marca sa jeho stav opäť rapídne zhoršil. Svätý Otec zomrel 2. apríla o 21:37 v jeho apartmáne vo Vatikáne.

Pápež Ján Pavol II. v júli 1989 vo Francúzskej...
Pápež Ján Pavol II. v júni 1988 sa stretol s...
+31September 1987. Pápež Ján Pavol II. na...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku