USA: V bin Ládinovej vile bolo všetko ináč

Od pondelka je na svete už tretia verzia protiteroristickej operácie vo vile Usamu bin Ládina. Mení pôvodnú, oficiálnu, zverejnenú Washingtonom. O tej najnovšej informoval agentúru Reuters anonymný zdroj. Mal vraj možnosť nahliadnuť do správy o zásahu americkej špeciálnej jednotky Team 6 v pakistanskej vile Usamu bin Ládina v meste Abbottábád. Príslušníkom komanda, jej veliteľom, ale aj prezidentovi USA Barackovi Obamovi znie pravdepodobne "najfalošnejšie".

07.05.2011 08:27
Kvéta Foto: ,
Násilná smrť Usamu bin Ládina vyvolala v moslimskom svete vlnu odporu. V pakistanskom meste Kvéta už niekoľko dní trvajú protesty.
debata (8)

„Podľa nej najelitnejší z elitných vojakov, ako sa zdá, konali neuvážene a tzv. chirurgický zásah v Usamovej pevnosti sa zvrtol na zbytočný masaker,“ reaguje agentúra na informáciu zdroja. Streľbu údajne opätovala iba jedna zo štyroch zastrelených osôb, na ktorú navyše útočníci narazili nie v dome Usamu, ale vo vedľajšej budove pre hostí. A tak vraj traja ľudia zbytočne zomreli.

Zdroj potvrdil pôvodnú informáciu, podľa ktorej bin Ládin nebol ozbrojený ani sa neusiloval nejakým spôsobom ohroziť príslušníkov komanda. Zároveň tvrdil, odvolávajúc sa na správu, že jeden zo zastrelených mužov zomrel iba preto, lebo mal ruku za chrbtom a útočníci si mysleli, že v nej zviera zbraň. Bol však tiež neozbrojený.

Tretia, zatiaľ posledná verzia, síce potvrdzuje odhodlanie komanda, ale zároveň aj skutočnosť, že zasahovalo s „rešpektom“ v neznámych podmienkach v opevnenom dome. „Netušilo, čo ho môže čakať. Strach mohol vzbudzovať už strážca, ktorý kontroloval dvor. Navyše, vojaci konali s vedomím, že jeden z vrtuľníkov, ktorý ich dopravil na miesto akcie, havaroval,“ upozorňuje americká CNN. Niektoré zdroje v tejto súvislosti informovali, že príčinou pádu stroja počas pristávacieho manévru bolo „škrtnutie“ listu hlavného rotora o vysoký múr. Iné zdroje špekulujú, že príčinou bol vzdušný vír, v ktorom sa vrtuľník prepadol.

„Žiadam o úplnú, podrobnú informáciu. OSN, pochopiteľne, odsudzuje terorizmus, ale zároveň určila základné pravidlá, ako postupovať v boji proti terorizmu. Pri rešpektovaní medzinárodného práva,“ cituje taliansky denník La Repubblica reakciu Navanethem Pillayovej, vysokej komisárky OSN pre ľudské práva na množiace sa verzie. Na rozdiel od nich je isté, že „terorista č. 1“ je mŕtvy. Americké centrum SITE, ktoré sleduje servery islamských radikálov, totiž informovalo, že aj Al-Kajdá v piatok potvrdila na internetových stránkach smrť svojho vodcu.

Tri verzie v kocke

Pondelková verzia: búrlivá prestrelka, museli sme zabíjať. Usama kládol ozbrojený odpor, komando ho nemohlo zatknúť a museli ho zastreliť. Ládina zabil projektil, ktorý ho zasiahol do hlavy. Manželku použil ako živý štít. Ženu zastrelili.
Utorková verzia: Nemuseli sme zabíjať, ale bolo to istejšie. Usama nebol ozbrojený v čase, keď ho Američania zastrelili. Manželku nepoužil ako živý štít a nezastrelili ju. Utrpela iba priestrel nohy. Je v pakistanskej nemocnici.
Piatková verzia: Nik v Usamovom dome nebol ozbrojený, ale ako sme to mali vedieť?

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba