Pakistanská vláda nariadila vyšetrenie zlyhania v prípade bin Ládina

09.05.2011 18:00
bin Ládin, skrýša, dom, akcia vojakov
Zábery, ktoré získala televízia ABC News, z akcie amerických vojakov, počas ktorej zabili vodcu siete Al-Kajdá Usamu bin Ládina. Autor:

Pakistanská armáda vyšetrí, ako je možné, že sa vodca al-Kájdy Usáma bin Ládin roky ukrýval na území krajiny bez toho, aby ho našli. Prisľúbil to pakistanský premiér Júsaf Razá Gílání.

Ako vyhlásil na pôde parlamentu, zabitie najhľadanejšieho teroristu sveta bolo spravodlivé, pričom tiež odmietol ako „absurdné“ tvrdenia, že pakistanské úrady sú nekompetentné alebo sa podieľali na jeho ukrývaní. Gílání zároveň vyjadril plnú dôveru ozbrojeným silám i tajnej službe krajiny, ako aj odhodlanie „eliminovať terorizmus“ a znemožniť militantom, aby operovali na pakistanskom území.

Bin Ládin, ktorý sa mal podľa prevažujúcej mienky západných spravodajských služieb nachádzať v jaskyni v horách na pomedzí Afganistanu a Pakistanu, v skutočnosti žil v sídle vzdialenom len niekoľko stoviek metrov od pakistanskej vojenskej akadémie na pomedzí Abbottabádu a Kákúlu. Minulú nedeľu ho zabilo americké elitné komando. Predstavitelia mnohých štátov v tejto súvislosti vyjadrili presvedčenie, že nie je možné, aby najhľadanejší terorista žil v meste so silnou vojenskou prítomnosťou neďaleko Islamabadu bez toho, aby o tom pakistanská vláda bola vedela. „Myslíme si, že vo vnútri Pakistanu existoval určitý druh podpornej siete pre bin Ládina,“ povedal americký prezident Barack Obama.

Afganistan, kde tisíce zahraničných vojakov bojujú proti povstaniu Talibanu, vládu v Islamabade rovnako obvinil z toho, že hrala „dvojitú hru“. „Nielen Pakistan s jeho silnou tajnou službou, ale dokonca aj veľmi slabá vláda so slabou tajnou službou by už vedela, kto žije v dome v takejto lokalite,“ uviedol hovorca afganského ministerstva obrany.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Lady červené ruže a kaly

Lady červené ruže a kaly

59,99
Grande krémové  ruže

Grande krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk