Airbus smrti nemal vážnu poruchu

Lietadlo Airbus A330 spoločnosti Air France, ktoré sa s 228 ľuďmi na palube z dosiaľ neznámych príčin predvlani zrútilo do Atlantiku, nemalo pravdepodobne žiadnu vážnu poruchu. S odvolaním sa na prvé analýzy obsahu čiernych skriniek zrúteného stroja to uviedol šéf technického vyšetrujúceho tímu.

18.05.2011 22:33 , aktualizované: 23:18
debata

Polícia tiež oznámila, že z dosiaľ vylovených tiel bolo možné odobrať DNA na ich identifikáciu. Z hĺbky oceánu tak začnú vyťahovať aj ďalšie obete nešťastia. Ak by identifikácia možná nebola, Francúzsko by nesúhlasilo s ich vyzdvihovaním.

„Záznamy letu nepreukázali, že by lietadlo postihol výpadok prúdu či motorov alebo iný závažný technický problém,“ povedal Alain Bouillard z francúzskeho úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd BEA. Zdôraznil však, že stále nemožno vylúčiť, že stroj mal menšie technické problémy.

Už predtým sa zistilo, že lietadlu v dôsledku zamrznutia zle fungovali sondy typu Pitot Thales, ktoré na trupe merajú rýchlosť stroja. Podľa odborníkov však táto samotná porucha nemohla spôsobiť nehodu. Objavila sa aj teória o zlej reakcii pilotov na konkrétny problém.

Airbus sa zrútil do Atlantiku 1. júna 2009 počas letu z Ria de Janeiro do Paríža. Čierne skrinky z neho vylovili počas nového pátrania začiatkom tohto mesiaca z hĺbky 3900 metrov. Rozbor ich údajov, ktorý má pomôcť odhaliť príčinu nešťastia, potrvá podľa BEA týždne a jeho konečné výsledky zverejnia v lete.

debata chyba