Straussa-Kahna má vraj uchrániť od procesu milión dolárov pre chyžnú

Priatelia bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna, ktorý bol obvinený okrem iného z pokusu o znásilnenie, údajne kontaktovali rodinu jeho údajnej obete v snahe pokúsiť sa o mimosúdne vyrovnanie.

, 24.05.2011 16:58, aktualizované: 19:05
Dominique Strauss-Kahn Foto: ,
Dominique Strauss-Kahn
debata (7)

Strauss-Kahn by vraj bol ochotný zaplatiť sumu od jedného milióna dolárov, aby sa vyhol medializovanému procesu a porote. Tvrdia to aspoň denník New York Post, ktorý sa odvoláva na svedectvo istej francúzskej podnikateľky blízkej Straussovi-Kahnovi a jeho rodine.

Obrátiť sa nemohli priamo na chyžnú, ktorá je pod ochranou newyorských úradov. Kontaktovali teda aspoň jej príbuzných v Guinei, ktorí sú mimo dosahu amerických orgánov.

„Už hovorili s jej rodinou. Určite sa to skončí mierovou cestou. (Strauss-Kahn) sa z toho dostane a odletí späť do Francúzska. Do väzenia sa vôbec nedostane. Tá žena dostane veľa peňazí,“ uviedla osoba, ktorú list nemenoval.

**Nádej na dohodu je údajne veľká, polícia má však dôkazy **

Nádej na vyrovnanie je teda údajne veľká, zvlášť keď ide o ľudí z krajiny, kde priemerný mesačný plat činí v prepočte okolo 800 korún mesačne a kde si časť rodiny chyžnej nemôže dovoliť zaobstarať si ani topánky.

Francúzsky denník France-Soir v tejto súvislosti pripomína, že finančné vyrovnanie medzi žalujúcou a žalovanou stranou je v USA pomerne bežné.

New York Post však poznamenáva, že v prípade Straussa-Khana sa do záležitosti vložil priamo štát. Vyšetrovatelia veria, že majú dostatok predmetov k tomu, aby bol obvinený a proces by sa mohol začať.

Majú k dispozícii vý­poveď chyžnej zaznamenanú na video, svedectvá už poskytli porote, ktorá rozhodla o začatí procesu, a tiež výpovede ďalších zamestnancov hotela, kde sa incident stal.

Pre bývalého šéfa MMF by tak podľa znalcov amerického práva zostala jediná cesta, ako zastaviť súd, a síce priznať sa a dohovoriť sa na čo najnižšom možnom treste. Obvinený je však v niekoľkých bodoch vrátane použitia násilia a obmedzovania osobnej slobody. Obhajoba sa ale asi bude snažiť tvrdiť, že všetko sa stalo so súhlasom chyžnej. Strauss-Kahn trvá na tom, že je nevinný.

Televízna stanica Fox News prišla s ďalšími podrobnosťami okolo celej udalosti. Šesťdesiatdvaročný Strauss-Kahn vraj na ženu, keď ju napadol, údajne stále kričal: „Či nevieš, kto ja som?“

„Prosím, prestaňte. Ja túto prácu potrebujem. Nemôžem o ňu prísť,“ reagovala zúfalo chyžná. „Nie, dievčatko neboj sa, o prácu neprídeš. Ty nevieš, kto ja som?“ odpovedal vraj Strauss-Kahn.

Informácie o DNA Straussa-Kahna nezverejnia

Newyorská polícia odmietla informácie, že je zdrojom správ o nájdení stôp DNA Straussa-Kahna na odeve chyžnej.„Vyše­trovatelia zatiaľ nezverejnili výsledky testov DNA,“ uviedla polícia.

Viaceré médiá v pondelok citovali zdroje z prostredia vyšetrovateľov, ktoré uviedli, že na blúzke 32-ročnej chyžnej sa našli genetické stopy bývalého šéfa MMF. Hovorca newyorskej polície ostro odmietol zverejnenie výsledkov genetických testov. Hovorkyňa úradu prokurátora v pondelok uviedla, že „do začatia súdneho procesu nezverejnia žiadne informácie“ súvisiace s výsledkami testov DNA.

Experti uviedli, že výsledky testov môžu dokázať, že došlo k sexuálnemu styku, no nie to, či to bolo násilným spôsobom. Straussov-Kahnov advokát Benjamin Brafman je presvedčený, že jeho klienta zbavia viny.

Straussa-Kahna zadržali minulú sobotu na newyorskom letisku len desať minút pred plánovaným odletom do Európy na základe obvinenia chyžnej z hotela, kde politik strávil predchádzajúcu noc.

Prisťahovalkyňa zo západnej Afriky tvrdí, že keď upratovala hotelový apartmán, vybehol zrazu z kúpeľne nahý Strauss-Kahn, fyzicky ju napadol a prinútil k orálnemu sexu. Chyžnej sa následne podarilo ujsť a zalarmovať personál hotela, ktorý privolal políciu. Politik všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o sprisahanie voči jeho osobe.

7 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy