Klimatológ: Sopečný popol z Islandu ľudí neohrozí

Pohyb popola z vybuchnutých sopiek je v podstate nepredvídateľný, dá sa iba odhadnúť podľa predchádzajúcich výbuchov. Podľa prúdenia vzduchu v atmosfére by sa však prach z vybuchnutej islandskej sopky Grímsvötn vo výraznejšej miere na Slovensko dostať nemal.

26.05.2011 06:00
Grímsvötn, sopka, Island Foto:
Pohľad na stúpajúci dym z islandskej sopky Grímsvötn.
debata (1)

Ak by aj niektoré krajiny s výnimkou Islandu zasiahol, ľudí neohrozí. Podľa klimatológa Milana Lapina problémy môžu mať iba lietadlá, ktoré by priamo vleteli do oblasti s vysokou koncentráciou popola.

Je možné presne predpokladať, ktoré oblasti popol po erupcii sopky zasiahne?

Vulkanológovia vedia určiť iba pravdepodobnosť podľa minulého správania sopky. Pri tejto sopke sa to dá odhadnúť, keďže vybuchuje pomerne často.

Dá sa očakávať, že by sa dostal popol z Islandu aj priamo nad Slovensko?

Všetko nasvedčuje tomu, že priame prúdenie z oblasti Islandu na Slovensko v najbližších dňoch nebude.

V čom bol výbuch odlišný od iných?

Nad sopkou je sneh a ľadovec, takže dym, ktorý stúpal pri erupcii, obsahoval prevažne vodnú paru zmiešanú s popolom. Výbuch bol pritom v priestore tlakovej níže, čiže sa rýchlejšie usádzal na zemskom povrchu. Vulkanológovia tvrdia, že erupcie výrazne zoslabli a popola je tak málo.

Napriek tomu boli v stredu v Nemecku zatvorené letiská, podobný postup zvažovali aj v Česku.

Sopečný popol šiel mimo vnútrozemia Európy, zasiahol len sever Británie, Írsko a Škandináviu. Do Nemecka a severných Čiech sa dostal popol iba v minimálnej koncentrácii. Nemôže tak ohroziť leteckú dopravu priamo v Česku či Nemecku, ale iba lietadlá, ktoré smerujú do oblastí s vyššou koncentráciou sopečného popola.

Čo by sa stalo, ak by lietadlo vletelo do oblasti s vysokou koncentráciou sopečného popola?

Popol je podobný ako drobné sklenené čiastočky. Tie sa môžu v leteckom motore roztaviť a následne kondenzovať. Potom sa v motore môže vytvoriť vrstva skla, ktorá poškodzuje letecké motory.

Môže okrem lietadiel pôsobiť popol negatívne aj na ľudí?

Problémy môže spôsobiť iba na mieste výbuchu, teda na Islande. Inde je koncentrácia taká nízka, že by nemal mať negatívne dosahy na ľudí či prírodu. Rovnako neovplyvní ani klímu.

1 debata chyba