Prijatie Palestíny do OSN bude vyžadovať súhlas Bezpečnostnej rady

Palestína sa v žiadnom prípade nebude môcť stať členom OSN bez odporúčania Bezpečnostnej rady. Ak by USA alebo ktorýkoľvek iný stály člen BR OSN použili svoje právo veta, Valné zhromaždenie nebude môcť hlasovať o členstve Palestíny.

27.05.2011 23:23

Povedal to predseda VZ OSN Joseph Deiss na tlačovej konferencii v New Yorku. Palestínska pozorovateľská misia pri OSN Deissovo vyhlásenia zatiaľ nekomentovala.

Bývalý švajčiarsky prezident Deiss však vidí rozdiel medzi uznaním Palestíny ako samostatného štátu a jej členstvom v OSN.

O uznanie samostatného palestínskeho štátu chce na jesennom zasadaní Valného zhromaždenia jednostranne požiadať palestínsky prezident Mahmúd Abbás v prípade, že sa dovtedy nerozbehnú mierové rokovania s Izraelom a neprinesú pokrok. Tento svoj už skôr naznačovaný zámer Abbás jasne potvrdil po utorkovom prejave izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v americkom Kongrese.

Netanjahu v Kongrese znova odmietol návrat k hraniciam z čias pred takzvanou šesťdňovej vojnou z roku 1967, návrat palestínskych utečencov na územie Izraela aj akékoľvek úvahy o delení Jeruzalema, z ktorého východnej časti chcú mať Palestínčania hlavné mesto svojho budúceho štátu. Niektorí palestínski predstavitelia to označili za vyhlásenie vojny.

USA a Izrael sa stavajú proti možnosti jednostranného vyhlásenia samostatnej Palestíny, teda bez mierových rokovaní a dohody s Izraelom.

Americký prezident Barack Obama minulý víkend povedal, že žiadne hlasovanie v OSN nikdy palestínsky štát nevytvorí. Jasne tak naznačil, že by Spojené štáty vetovali rezolúciu, ktorá by odporúčala členstvo Palestíny v OSN.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba