NATO v Líbyi prvýkrát útočilo bojovými vrtuľníkmi

04.06.2011 10:02
Líbya, britský vrtuľník
Vrtuľníky, ktoré nasadili Briti v rámci akcie NATO v Líbyi. Autor:

Severoatlantická aliancia (NATO) použila pri útoku na ciele líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vôbec prvýkrát od spustenia ofenzívy bojové vrtuľníky.

V sobotu o tom informovalo britské ministerstvo obrany s tým, že ich helikoptéry Apache v noci zasiahli Kaddáfího jednotky neďaleko kľúčového ropného mesta Brega. Helikoptéry vzlietli z lietadlovej lode HMS Ocean kotviacej pri pobreží Líbye a po splnení misie sa v sobotu ráno vrátili späť.

Použitie bojových vrtuľníkov Apache je významnou pomocou pre povstalcov, ktorí o nasadenie tohto typu letectva žiadali už dlhšie. NATO prostredníctvom svojej internetovej stránky potvrdilo, že ide o prvý podobný útok v krajine.

Británia patrila spolu so Spojenými štátmi a Francúzskom k trom hlavným západným mocnostiam, ktoré sa 19. marca zapojili do operácie na vynucovanie bezletovej zóny v Líbyi v súlade so schválenou rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku