Účastníci EuroPride v Ríme odsúdili Vatikán i Berlusconiho vládu

Státisíce ľudí sa zišli v Ríme, aby sa tu zúčastnili pochodu za práva neheterosexuálov EuroPride 2011. Akcia vyvrcholila koncertom za účasti speváčky Lady Gaga. Účastníci žiadajú viac práv pre homosexuálov a odsúdili postoje, aké k nim zaujal Vatikán a talianska konzervatívna vláda premiéra Silvia Berlusconiho.

, 11.06.2011 08:21, aktualizované: 23:43
EuroPride 2011 v Ríme Foto:
Účastníci pochodu za práve neheterosexuálov EuroPride v Ríme.
debata (20)

V sprievode bolo aj štyridsať alegorických vozov. Napríklad na voze nazvanom Dúhová rodina šli homosexuálni rodia a ich deti. Pre zaistenie bezpečnosti v meste posilnili policajné posily.

Na záver sprievodu popová speváčka Lady Gaga obhajovala práva homosexuálov, vyzvala k „revolúcii lásky“ a vyhlásila sa za svetoobčianku, ktorá sa aktivizuje za naplnenie sna o rovnosti ľudí. „Mali by sme uskutočniť revolúciu lásky a vydať sa dopredu na obranu lásky“, vyhlásila Lady Gaga na antickom štadióne Circus Maximus neďaleko Kolosea a nie až tak ďaleko od Vatikánu.

Speváčka si odpustila provokácie voči cirkvi alebo talianskej vláde. „Som si vedomá náboženských tradícií, vážim si veriace rodiny, ale domnievam sa, že je dôležité žiadať zmenu a uznať ju,“ vyhlásila. „Som občiankou sveta a žiadam vlády, aby uľahčili uskutočneniu nášho sna o rovnosti,“ vyhlásila. Pripomenula aj svoje talianske korene a svoje pravé meno Stefani Germanottaová.

Účastníci pochodu za práve neheterosexuálov... Foto: Reuters
EuroPride 2011 v Ríme Účastníci pochodu za práve neheterosexuálov EuroPride v Ríme.

Náboženská skupinka, ktorá sa nazýva Kristove milície, sa rozhodla proti sprievodu demonštrovať na inom mieste v Ríme. Niekoľko katolíckych osobností vyzvalo Lady Gaga, aby neprišla s provokatívnou rečou na adresu pápeža. Vyjadrili presvedčenie, že „homosexuáli nechcú byť reprezentovaní niekým, kto nejako uráža Ježiša“.

Predstaviteľ talianskej vlády pre rodinnú politiku Carlo Giovanardi pochod odsúdil a označil ho za príležitosť nosiť množstvo masiek a vysmievať sa pápežovi, duchovným a všetkým, ktorí obetujú svoj život pre druhých.

V Taliansku sa podľa usporiadateľov pochodu nepodarilo presadiť ani návrh zákona, ktorý by zakazoval homofóbne násilie. V krajine neexistuje zákon, ktorý by umožňoval registrované partnerstvá heterosexuálov či homosexuálov. Zavedenie sobášov rovnakého pohlavia je v nedohľadne.

Účastníkom pochodu sa nepáčia postoje Vatikánu... Foto: Reuters
EuroPride 2011 v Ríme Účastníkom pochodu sa nepáčia postoje Vatikánu k ich menšine.

„Je lepšie byť nadšený mladými dievčatami ako byť gay,“ odpovedal vlani premiér Berlusconi na otázky novinárov ohľadom je sexuálnych škandálov. Tieto profokatívne slová inšpirovali jeho odporcov k heslu „Je lepšie byť gay ako byť Berlusconi“, ktoré sa objavilo na transparentoch a tričkách účastníkov sobotňajšieho pochodu.
Homosexuáli chcú, aby pápež odsúdil homofóbiu

Homosexuáli kresťanského vierovyznania pri príležitosti prebiehajúceho festivalu EuroPride v Ríme napísali pápežovi Benediktovi XVI. otvorený list, v ktorom žiadajú Vatikán, aby sa postavil na obranu ľudí prenasledovaných pre ich sexuálnu orientáciu. 

„Žiadame Vašu Svätosť, aby odsúdila násilie proti lesbám, gejom, bisexuálom a transsexuálom a pričinila sa o to, aby bolo trestné stíhanie za sexuálne vzťahy medzi ľuďmi rovnakého pohlavia zrušené na celom svete“, uvádza vo svojom liste organizácia Európske fórum lesbických, gejských, bisexuálnych a transgender kresťanských skupín. Mlčanie Vatikánu v tejto veci totiž podľa nej „môže byť interpretované ako schvaľovanie násilia“.

Sobáše párov rovnakého pohlavia sú v Taliansku... Foto: Reuters
EuroPride 2011 v Ríme Sobáše párov rovnakého pohlavia sú v Taliansku v nedohľadne.

Ako varovný príklad fórum uvádza vraždu aktivistu Davida Kata z prevažne kresťanskej Ugandy, kde je homosexualita trestná. V mnohých častiach sveta sú pritom páchatelia násilia presvedčení, že konajú v súlade s „vôľou cirkvi“, tvrdia členovia fóra, ktoré združuje 45 organizácii homosexuálnych kresťanov v 23 európskych krajinách. List pápežovi je iniciatívou poľskej skupiny Wiary i tecza (Viera a dúha).

V chorvátskom Splite sa pochod skončil násilím

Účastníci sobotňajšieho pochodu za práva sexuálnych menšín v chorvátskom Splite sa stali terčom násilných útokov, ktoré si vyžiadali niekoľko zranených. Informoval o tom tamojší štátny rozhlas, podľa ktorého je medzi zranenými aj viacero novinárov. Okolo dvesto účastníkov pochodovalo mestom za prísnych bezpečnostných opatrení, napriek tomu však došlo k útokom zo strany odporcov, ktorí hádzali do davu kamene a fľaše.

EuroPridu 2011 v Ríme sa zúčastnili státisíce... Foto: Reuters
EuroPride 2011 v Ríme EuroPridu 2011 v Ríme sa zúčastnili státisíce ľudí.

Polícia už v predstihu zadržala niekoľko desiatok osôb, pričom prvé podujatie svojho druhu v Splite označila za vysoko rizikové. Mesto na jadranskom pobreží je totiž známe ako bašta konzervatívnych nacionalistov.

Prvý chorvátsky Gay Pride sa konal v roku 2002 v Záhrebe, kde po skončení viacerých účastníkov zbili. Ďalšie pochody v hlavnom meste sa už zaobišli bez vážnejších incidentov. Takmer 88 percent obyvateľov Chorvátska sa hlási k tamojšej rímskokatolíckej cirkvi, ktorá verejne označila homosexualitu za „postihnutie“ a „zvrátenosť“.

20 debata chyba