Taliani sa zmobilizovali a povedali nie Berlusconiho zákonom

13.06.2011 21:33
Taliansko, referendum
Taliani oslavujú výsledky referenda, v ktorom sa jednoznačne vyslovili proti zákonom, ktoré prijala vláda premiéra Silvia Berlusconiho. Autor:

Taliani odmietli v referendách návrat k jadrovej energii, privatizáciu vodných zdrojov i čiastočnú trestnú imunitu pre premiéra a ministrov. Vyplýva to z predbežných výsledkov dvojdňového hlasovania, ktorého sa zúčastnilo 57 percent obyvateľov. Premiér Silvio Berlusconi, pre ktorého boli referendá novým testom po nedávnej porážke v komunálnych voľbách, prehru uznal.

Tri mesiace po havárii fukušimskej jadrovej elektrárne v Japonsku Taliani povedali kategorické nie návratu k jadrovej energii. Program výstavby jadrových elektrární, ktorý schválili pred troma rokmi, vláda pozastavila už v apríli. Teraz sa proti jadrovej energii vyslovilo podľa predbežných výsledkov 94,4 percenta voličov. „Budeme musieť povedať zbohom jadrovým elektrárňam a orientovať sa na obnoviteľné energie,“ povedal šéf talianskej vlády.

Berlusconi povedal, že prijme jasné rozhodnutie, ktoré vyjadrili voliči v referendách. „Rozhodnutie Talianov je jasné o všetkých otázkach. Vláda a parlament teraz musí v plnej miere prijať výsledky všetkých štyroch referend,“ povedal.

V dvoch referendách týkajúcich sa vody sa Taliani vyslovilo tak za zrušenie zákona, podľa ktorého je voda považovaná za tovar, ako aj za zrušenie zákonnej normy, ktorá umožňovala, aby sa na predaji vody zarábalo.

V štvrtom referende sa Taliani vyslovili za zrušenie zákona, ktorý umožňoval premiérovi a ďalším činiteľom nezúčastniť sa pre pracovnú zaneprázdnenosť súdov, ktoré sa ich týkajú.

Talianov neznechutilo ani vysoké kvórum pre platnosť referenda

Hlasovanie nemohlo prísť v horšom čase pre 74-ročného premiéra, ktorý je obžalovaný v niekoľkých procesoch. Najväčšiu pozornosť vzbudzuje ten, ktorý sa týka jeho údajného sexu s neplnoletou tanečnicou.

Výsledky referenda, v ktorom Taliani zdrvujúcou väčšinou odmietli zákony schválené Berlusconiho vládou, zasadili veľkú ranu premiérovi, ktorý je pod silným tlakom opozície.

Hlasovania sa zúčastnil nezvyčajne vysoký počet obyvateľov – 57 percent. Nutné kvórum pre uznanie platnosti bolo 51 percent zapísaných voličov. Je to prvýkrát od roku 1995, keď prišlo k urnám takýto počet voličov a referendum bolo platné.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku