V Británii je už stotina Slovákov

14.06.2011 12:00

Do Británie sa odsťahovala celá Prievidza. Tak sa dá opísať stúpajúci počet Slovákov, ktorí mieria do Spojeného kráľovstva. Podľa štatistík je ich tam už 49-tisíc, čo je približný počet obyvateľov Prievidze

 Británia otvorila pracovný trh pre občanov nových členských štátov Európskej únie hneď po ich vstupe v roku 2004. Slovákov tam vtedy bolo osemtisíc. Ich počet sa teda do roku 2010 zvýšil o 513 percent.

„Východoeurópania sú mimoriadne kvalitní pracovníci, a preto ich zamestnávatelia vítajú,“ citoval denník Daily Telegraph Andrewa Greena, šéfa organizácie Migration Watch. „Nechávajú si však platiť menej, ako by bola mzda Brita, často dostávajú veľmi málo peňazí a robia v náročných pracovných podmienkach. Sú konkurenciou pre Britov a sú jedným z dôvodov, prečo od roku 1997 získali veľkú časť novovytvorených miest pracovníci zo zahraničia,“ myslí si Green.

Čísla imigrantov uvádza vládny Úrad pre národné štatistiky. Za Slovenskom nasleduje Lotyšsko. Počet obyvateľov pobaltskej krajiny v Británii sa za šesť rokov zvýšil o 457 percent, zo sedemtisíc na 39-tisíc. Na treťom mieste je Poľsko. V jeho prípade ich počet stúpol o 448 percent. Poliakov je v Británii 521-tisíc.

„Historicky migrácia obohacuje našu kultúru a posilňuje ekonomiku,“ reagovala na zverejnené čísla britská ambasáda na Slovensku. „Pracovníci z nových členských štátov pomáhajú zamestnávateľom pri nábore ľudí v oblastiach, kde bolo v minulosti ťažké naplniť pracovné miesta. Ozývajú sa však aj hlasy, že spoliehanie sa na migráciu nepomohlo britským nezamestnaným s nízkou kvalifikáciou, ktorí si hľadajú prácu a chcú si zlepšovať svoje zručnosti.“

Napriek tomu, že imigranti aj z východnej Európy sú pre britský pracovný trh potrební, stretávajú sa tak s nepríjemnými reakciami.

„U mojej domácej sa rasizmus prejavuje dosť otvorene. Nedáva to zmysel, veď jej mama prišla do Británie ako au-pair. Napriek tomu si nikdy neodpustila poznámku, že Východoeurópania sem prídu, berú Angličanom prácu a živí ich štát,“ uviedla pre Pravdu Silvia Trstická, ktorá v Británii pracuje štyri roky.

„Vnútorná európska mobilita je vo svojej podstate jednou z najvyšších hodnôt a práv, ktoré môžeme v EÚ využívať. Je to dôležitý aspekt európskej integrácie,“ hovorí Franck Düvell z Centra pre migráciu, politiku a spoločnosť. "Británia využíva všetky výhody členstva v únii, napríklad politickú solidaritu, voľný obchod a transferové platby. Toto je veľmi výhodné pre Spojené kráľovstvo. Preto musí akceptovať mobilitu Európanov, je to cena, ktorú musí zaplatiť. Ak sú v Británii pracovné miesta pre imigrantov, tak v prípade, že ich zaplnia, je to výhoda. Keď nie sú, tak sa ľudia prav

depodobne vrátia domov alebo pôjdu niekde inde," uviedol pre Pravdu expert z Oxfordskej univerzity. „Imigrácia je vo všeobecnosti pozitívna vec v ekonomickom zmysle. Ľudia, ktorí prichádzajú, bývajú často mladí a nadšení a chcú pracovať. Migranti, ktorí prišli po roku 2004, určite prispeli k rozvoju britskej ekonomiky,“ uviedol pre Pravdu Tim Haughton, odborník na strednú Európu z univerzity v Birminghame.

Podľa Haughtona však predsa existuje problém spojený s imigráciou. „Jediným väčším rizikom je fakt, že imigranti smerujú na rovnaké miesta. V niektorých mestách v Británii ako Slough alebo Southampton od roku 2004 výrazne narástol počet obyvateľov. To spôsobuje problémy vo verejných službách. Školy či nemocnice sa často len s ťažkosťami prispôsobujú demografickým trendom,“ pripomína expert.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Elite slnečnice

Elite slnečnice

25,99
Sweet slnečnice

Sweet slnečnice

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk