Nemecké podniky chcú zvrátiť úmysel vlády odstúpiť od jadra

Prevádzkovatelia jadrových elektrární v Nemecku zvažujú podanie na ústavný súd s cieľom prinútiť vládu, aby zvrátila rozhodnutie o ústupe od jadrovej energie. Informoval o tom v nedeľu týždenník Der Spiegel, pričom sa odvolával na právnu analýzu, ktorú si objednala spoločnosť E.On.

20.06.2011 14:47
debata

Plán nemeckej vlády na úplný rozchod s jadrovou energiou je protiústavný a predstavuje zásah do základných vlastníckych práv garantovaných ústavou, citovala z dokumentu právnickej kancelárie Gleiss Lutz agentúra Reuters. Pripravenosť na právne kroky proti vláde v otázke zrýchleného rozchodu s nukleárnou energiou naznačil aj ďalší popredný nemecký energetický podnik RWE.

Nemecký vládny kabinet tento mesiac schválil plán zrýchleného ústupu od jadrovej energie, ktorá minulý rok zabezpečovala 23 percent celkovej produkcie elektriny v krajine. Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná marcovým zemetrasením a tsunami.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov. Zmeny v energetickej stratégii musia potvrdiť obe komory federálneho parlamentu, ktoré sa budú nimi zaoberať po letnej prestávke v júli. S ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine vládny kabinet počíta do roku 2022.

debata chyba