Lietadlo vezúce jadrových expertov zničil atentát, zaznelo z Izraela

Ruské médiá skepticky hodnotia špekulácie izraelskej tlače, podľa ktorých mohla byť nedávna skaza ruského dopravného lietadla v Petrozavodsku atentátom. Pri pokuse o pristátie v hustej hmle lietadlo Tu-134 minulo pristávaciu dráhu a pri páde na cestu sa rozlomilo. Na mieste zahynulo 44 z 52 ľudí na palube, jeden cestujúci zomrel v nemocnici.

25.06.2011 19:59
lietadlo, Rusko, havária Foto:
Lietadlo havarovalo v tesnej blízkosti obývaných domov.
debata (2)

Ruské médiá bezprostredne po havárii informovali o tom, že na palube zahynulo niekoľko významných ruských expertov v odbore jadrovej energetiky. Päť vedúcich pracovníkov spoločnosti Gidropress, ktorá dodáva systémy pre jadrové reaktory, a ďalší dvaja experti cestovali v lietadle na odbornú konferenciu, ktorá sa mala konať v Petrozavodsku na severe krajiny.

Izraelský denník Haarec vo svojom piatkovom vydaní upozornil, že piati zo siedmich mŕtvych jadrových expertov pomáhali pri výstavbe kontroverznej iránskej jadrovej elektrárne v Búšehri, ktorú majú už čoskoro spustiť do prevádzky. Projekt naráža na kritiku západných krajín, ktoré podozrievajú Irán z tajných plánov na výrobu atómových bômb. Rusko svoju účasť na výstavbe obhajuje argumentom, že Irán má plné právo na mierové využitie jadrovej energie.

Podľa izraelského denníka sa už niekoľko jadrových expertov napojených na nepriehľadný iránsky program stalo obeťami záhadných nehôd vrátane leteckých katastrof. Medzi mŕtvymi ruskými odborníkmi je Andrej Trofimov, ktorý sa podieľal na búšehrskom projekte od samého začiatku, a Sergej Ryžkov, ktorý pracoval na projektovaní jadrových reaktorov pre Irán a pre Indiu.

Izraelský denník tvrdí, že letecká spoločnosť RusAir na poslednú chvíľu stiahla z linky do Petrozavodsku moderné kanadské lietadlo a nahradila ho dosluhujúcim Tu-134, bez toho, aby cestujúcim čokoľvek vysvetlila.

Ruské médiá potvrdzujú, že smrťou siedmich expertov na jadrové strojárstvo utrpela krajina stratu, ktorú bude možné len ťažko nahradiť. Teóriu o atentáte však ruské úrady a aj novinári odmietajú. „To sú sprisahanecké teórie ako okopírované zo sovietskych čias,“ povedal v moskovskom rozhlase šéf ruského Ústavu pre Blízky východ Jevgenij Satanovskij.

Podľa ruských komentátorov bola príčina katastrofy prozaickejšia: lietadlo nemalo dostatočné navigačné zariadenia a na letisku bola takmer nulová viditeľnosť. Podľa niektorých novinárov bol v krvi pilota pri pitve zistený alkohol.

2 debata chyba