Fio bankaFio banka

Grécko zachraňujú Laurel a Hardy

Jeden rozumie svetu, druhý rozumie Grécku. A spoločne majú zoči-voči minotaurovi dlhov a nedôvery nájsť pre svoju krajinu cestu z bludiska. Premiér Jorgos Papandreu sa spojil so svojím sokom Evangelom Venizelom, aby vytvorili nezvyčajnú politickú dvojicu.

30.06.2011 08:26
Evangelos Venizelos, Jorgos Papandreu Foto:
Grécky minister financií Evangelos Venizelos (vľavo) s premiérom Jorgosom Papandreom.
debata

„Teraz máme dvoch premiérov,“ vyhlásil líder krajnej pravice Georgios Karacaferis o dvojici socialistických politikov po tom, čo šéf vlády vymenoval Venizela do horúceho kresla ministra financií. „Jeden je dobrý na to, aby putoval po európskych kabinetoch, a druhý na to, aby zostal doma a robil špinavú prácu,“ zhodnotil ich.

Papandreu s Venizelom pritom doteraz neboli spojencami. Pred štyrmi rokmi sa stretli v súboji o kreslo šéfa socialistov a Venizelos prehral. O víťazstvo ho zrejme pripravil jeho imidž až príliš tvrdého politika, ktorý neberie na nikoho ohľady. Presne to však teraz od neho premiér potrebuje.

Premiér s ministrom sú protikladmi nielen vzhľadom, vďaka ktorému si vyslúžili prezývku Laurel a Hardy, podľa komickej dvojice z čierno-bielych filmov. Štíhly a vysoký Papandreu je synom a vnukom bývalých gréckych premiérov. Rodák z USA vyštudoval sociológiu a jeho ambície boli skôr na medzinárodnej scéne ako doma v Grécku. Má víziu Grécka ako ekologickej „zelenej“ krajiny, o ktorej rád rozpráva svojou prízvukom poznačenou gréčtinou – i v časoch, keď Gréci nemajú prostriedky na iné.

Malý a zavalitý Venizelos je synom provinčného právnika zo severogréckych Thessaloník. Patrí medzi najväčšie talenty v gréckej politike a vyžíva sa v tvrdých rečníckych súbojoch. Ako bývalý viacnásobný minister bol napríklad zodpovedný za prípravu aténskej olympiády roku 2004.

„Je to zvláštny párik. Jediné, v čom sú si podobní, je ich ambicióznosť,“ tvrdí komentátor gréckej politiky a spisovateľ Nikos Dimou. Pre rozdiely vo výzore a v povahe už Gréci dvojicu prekrstili na „dobrého a zlého policajta“.

„Jeden je antitézou toho druhého,“ pridáva k rade podobných hodnotení svoj pohľad aj Janis Varufakis, ktorý prednáša ekonomiku na Aténskej univerzite. „Papandreu veci vníma viac univerzálne. Svetu rozumie viac ako Grécku. Venizelos, naopak, rozumie Grécku, no nechápe svet,“ tvrdí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter