Vyhlásenie nezávislosti prečítal v sobotu popoludní pred zhromaždeným davom v Džube predseda juhosúdánskeho parlamentu James Wani Igga. Vzápätí vztýčili vlajku nového štátu. Na ceremónii sa zúčastnilo mnoho zahraničných hostí, vrátane generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.
Na mape sa Južný Sudán objavil ako samostatná krajina po uzatvorení mierovej dohody so severom a po referende, v ktorom sa za odtrhnutie vyslovilo až 99 percent obyvateľov. Presný názov znie Juhosudánska republika.
Zo severného Chartúmu do južnej Džuby prišiel na slávnostné vyhlásenie nezávislosti aj sudánsky prezident. „Pocestujem, aby som zablahoželal k novému štátu a poprial bezpečie a stabilitu,“ poznamenal Umar Bašír.
Rozdelením na dve krajiny stratí sudánsky sever územie s rozlohou porovnateľnou s Francúzskom a tiež príde približne o tri štvrtiny zásob ropy. Južný Sudán, ktorý tak získa pod svoju kontrolu veľa takzvaného čierneho zlata, sa na opačnej strane bude musieť vyrovnať s tým, že sa rodí ako jeden z najzaostalejších štátov na svete.
Analytici upozorňujú, že juhosudánskym príbehom sa delenie nemusí skončiť – osamostatnenie juhu by totiž mohlo podporiť ďalších povstalcov na severe. So skupinami, ktoré žiadajú väčšiu autonómiu, bojuje Bašírov režim v dvoch regiónoch (v Južnom Kurdufáne a Darfúre).
Očakáva sa, že OSN pošle do Južného Sudánu mierotvorcov, aby dohliadali na bezpečnosť a pokoj. Misiu by malo tvoriť sedemtisíc vojakov a 900 policajtov. Podľa vývoja situácie v novej krajine by sa malo o tri roky rozhodnúť, či sa počet týchto príslušníkov zníži o tretinu.