Tisícky Maročanov demonštrovali za väčší rozsah reforiem

Tisícky Maročanov demonštrovali v nedeľu v hlavnom meste Rabat a v Casablance za väčší rozsah ústavných reforiem. V Casablance sa zišlo osemtisíc ľudí, v metropole asi dve tisícky. Demonštráciu iniciovalo Hnutie 20. februára vedené mladými ľuďmi, ktorí považujú reformy, ktoré navrhol kráľ Muhammad VI. Za nedostatočné a žiadajú zavedenie parlamentnej monarchie západného typu.

11.07.2011 08:31
Maroko, protesty Foto:
Tisícky Maročanov vyšlo do ulíc v Rabate a Casablance, aby vyslovili svoj nesúhlas s ústavnými reformami. Zdajú sa im nedostatočné.
debata

V centre Rabatu nasadili poriadkovú políciu, aby zabránila stretu sympatizantov opozičného hnutia a priaznivcov ústavnej reformy, ktorú schválili v referende. Niekoľko ľudí bolo pri zásahu bezpečnostných síl zranených, keď si chceli preraziť cestu k parlamentu. V Casablance sa proti hnutiu postavilo niekoľko stoviek zástancov schválenej reformy. Protesty sa konali aj v ďalších marockých mestách.

Hnutie 20. februára, ktoré sa inšpirovalo protestmi v Tunisku a Egypte, ktoré viedli k zvrhnutiu hláv štátov, organizuje pravidelné demonštrácie a požaduje okrem iného, aby postavili pred súd činiteľov, ktorí sú podľa nich zapletení do úplatkárstva.

„Povedzme nie vládcovi, ktorý plytvá verejnými prostriedkami,“ písalo sa na plagátoch. „Kamkoľvek idete, nájdete korupciu, zabili ste nás korupciou,“ volali protestujúci v Rabate. Protistrana hnutia prinútila dvakrát zmeniť trasu pochodu a hádzala do nich vajíčka.

Hnutie, ktoré je nazvané podľa dátumu konania prvého protestu, nemá vodcu a ide o voľnú sieť, v ktorej sa podarilo združiť islamistov i sekulárnu ľavicu. Väčšina Maročanov však podporuje kráľa a hnutiu sa nepodarilo získať tak širokú podporu, ako sa stalo v Egypte a Tunisku.

Kráľ Muhammad VI. By mal podľa reformy schválenej v nedávnom referende odovzdať časť svojich právomocí zvoleným činiteľom. Ale stále zostáva v centre strategického rozhodovania. Tento krok je v očiach ostatných arabských monarchií vnímaný ako test, či reforma môže zastaviť vlnu tzv. arabskej jari, ktorá viedla napríklad k zvrhnutiu hláv štátov v Egypte a Tunisku, myslí si agentúra Reuters.

debata chyba