Michelangelov obraz visel na internáte, môže mať rekordnú cenu

Majstrovské dielo od renesančného velikána Michelangela Buonarrotiho viselo bez povšimnutia na chodbe vysokoškolského internátu 80 rokov. Aspoň to tvrdí uznávaný taliansky odborník na umenie Antonio Forcellino.

18.07.2011 17:17
debata (1)
Autorstvo obrazu visiaceho v Oxforde doteraz... Foto: The Independent
Michelangelov obraz Autorstvo obrazu visiaceho v Oxforde doteraz pripisovali Marcellovi Venustimu. Taliansky vedec však tvrdí, že je dielom Michelangela.

Obraz z polovice 16. storočia, stvárňujúci umučeného Krista, pod krížom stojacu Máriu so svätým Jánom a dvojicu smutných anjelov, doteraz pripisovali Michelangelovmu súčasníkovi Marcellovi Venustimu.

„Nikto iný, okrem Michelangela, nemohol namaľovať takýto majstrovský kúsok,“ tvrdí Forcellino vo svojej knihe ‚Stratený Michelangelo‘. „Medzi touto prácou a prácami Venustiho je zjavný rozdiel,“ dodáva na základe skúmania obrazov pomocou infračerveného žiarenia.

Na svete pritom existuje len niekoľko diel, ktoré sa s istotou pripisujú Buonarrotimu a všetky visia v galériách. Ak by sa potvrdila autenticita maľby z Oxfordu, mohlo by ísť o najdrahší vydražený obraz v histórii. Prekonal by tak aj Picassovu maľbu nahej ženy so zelenými listami, ktorú minulý rok predali na aukcii za 70 miliónov libier (80 169 501 eur). „Mohol by pokojne zlomiť 100-miliónovú hranicu (114 527 858 eur),“ povedala pre britský portál Daily Mail Clare Deweyová z poisťovne AXA.

Oxfordská univerzita kúpila obraz za nezverejnenú sumu v roku 1930 v aukčnej sieni Sotheby, ktorá je stále najväčšou a najstaršou spoločnosťou na svete dražiacou výtvarné umenie. Podľa Brendana Callaghana, správcu internátu, kde doteraz obraz visel, nikto netušil, že by ho mohol maľovať niekto iný ako Venusti. „Ak je to pravda, stane sa z jedného z popredných diel našej zbierky, to absolútne najzaujímavejšie. Nemôže potom ostať ukryté medzi našimi štyrmi stenami,“ povedal britskej stránke The Independent.

Antonio Forcellino


  • historik umenia a reštaurátor
    • jeden z popredných expertov na Michelangela
    • pracoval v tímoch, ktoré reštaurovali viaceré Michelangelove diela, vrátane Mojžiša
    • v roku 2009 napísal umelcovu biografiu 'Michelangelo: Trýznený život, v ktorej opisuje jeho odchod z Ríma do Florencie a vysvetľuje zmenu jeho náboženského myslenia

Expert na Michelangela profesor William Wallace z Washingtonskej univerzity tvrdí, že je zaujímavé, keď je seriózny vedec ako Forcellino absolútne presvedčený, že sa maľba mylne pripisovala inému autorovi. „Zrejme nikdy si nebudeme istí tým, či je pravý, keďže Michelangelo nechával svojim súčasníkom domaľovať obrazy, ktoré predtým načrtol. Je na akademickej obci, aby to posúdila,“ cituje jeho slová Daily Mail.

Obraz sa momentálne nachádza v trezore Múzea umenia a architektúry Ashmolean v Oxforde. Odtiaľ poputuje do talianskeho Milána, kde ho na jeseň podrobia detailnej analýze.

1 debata chyba