Fio bankaFio banka

Súd uvalil na Breivika osemtýždňovú väzbu. Útočník tvrdí, že nie je sám

Nórska polícia nemôže úplne vylúčiť, že strojca piatkových útokov Anders Behring Breivik nekonal sám. Polícia to uviedla na dnešnej tlačovej konferencii. Pri bombovom útoku v Osle a následnej streľbe na neďalekom ostrove Utöya zahynulo podľa poslednej bilancie 76 ľudí.

25.07.2011 12:37 , aktualizované: 19:12
Andres Behring Breivik, Nórsko, masaker Foto: ,
Nór Anders Behring Breivik (vľavo) odchádza v obrnenom policajnom vozidle zo súdneho pojednávania.
debata (11)

„Nemôžeme úplne, a ja zdôrazňujem úplne, vylúčiť, že na tom, čo sa stalo, sa nepodieľali ďalší ľudia,“ povedal na tlačovej konferencii prokurátor Christian Hatlo. Vyhlásil to v súvislosti s tým, že Breivik na súde uviedol, že v „jeho organizácii sú ešte dve bunky“.

Polícia nevylučuje, že atentátnik mal komplicov

Médiá v súvislosti s vyšetrovaním spomenuli takzvanú poľskú stopu. Poľské úrady to však podľa DPA odmietli s tým, že Breivik v krajine len legálne zakúpil časť chemikálií, ktorých mohlo byť využité na výrobu nálože.

Na otázku agentúry AP ohľadom nórskeho vyšetrovanie počas návštevy Prahy reagoval srbský minister zahraničia Vuk Jeremič. Breivik totiž vo svojom manifeste, ktorý krátko pred masakrom zverejnil na internete, označil ako vzor istého srbského bojovníka a vojnového hrdinu, ktorý zabíjal moslimov. Breivik v dokumente uviedol, že bombardovanie Srbska lietadlami NATO pre neho predstavovalo zlomový okamih, pretože sympatizoval so srbským postupom proti kosovských Albáncom.

„Rozhodne sme pripravení urobiť všetko, čo môžeme, aby sme pomohli nórskym úradom, ale ten človek nikdy nemal vôbec žiadne kontakty so Srbskom,“ povedal Jeremič.

//  Automobil s Andersom Breivikom prichádza k budove súdu//

Breivik je pripravený na doživotné väzenie

Nórsky súd v pondelok uvalil osemtýždňovú vyšetrovaciu väzbu na Breivika, ktorý sa priznal k piatkovým krvavým útokom v Osle a na ostrove Utöja.

Osemtýždňovú väzbu pre Breivika požadovali aj štátni žalobcovia. Väzba môže byť neskôr predlžovaná.

Sudca Kim Heger na tlačovej konferencii vyhlásil, že Breivik by mal byť nasledujúce štyri týždne držaný v úplnej izolácii bez kontaktu s médiami i s návštevníkmi, dostať by sa nemal ani k listom. Výnimku bude mať len jeho právnik.

„Obvinený v pondelok urobil vyhlásenie, v ktorom sa dožadoval ďalšieho vyšetrovania. Tiež povedal, že ‚existujú ďalšie dve bunky v jeho organizácii‘,“ povedal Heger. Podrobnosti o týchto údajných dvoch bunkách súd ale odmietol uviesť.

Útočník pred súdom uviedol, že jeho cieľom nebolo zabiť toľko ľudí, ale vyslať silný signál, ktorý by nemohol byť zle pochopený. Tiež podľa agentúry DPA povedal, že vládna Nórska robotnícka strana zničila nórsku kultúru, preto musí prevziať za túto zradu zodpovednosť. Vinu podľa súdu za masaker nepriznal. Pri výsluchoch pôsobí prirodzene a je podľa polície pripravený, že vo väzení strávi zvyšok života. Svoj čin považuje za nutný, aby zachránil Nórsko a západnú Európu.

Samotný súdny proces by podľa odhadov polície mohol začať až o rok. Ak bude usvedčený z terorizmu, hrozí tridsaťdvaročnému Breivikovi trest odňatia slobody v maximálnej výške 21 rokov. Aj potom by však bolo možné na základe príslušných posudkov jeho pobyt za mrežami ďalej predlžovať. „Teoreticky by mohol stráviť vo väzení zvyšok života,“ povedal agentúre Reuters expert na trestné právo Staal Eskeland z univerzity v Osle.

Vypočúvanie bolo neverejné

Pondelkové vypočúvanie Breivika na mestskom súde v Osle sa na žiadosť polície konalo s vylúčením verejnosti a médií. Pôvodne mal atentátnik predstúpiť pred súd za prítomnosti verejnosti.

Sudca Kim Heger tak podľa agentúry AP rozhodol na žiadosť polície. Panovali obavy, že podozrivý pravicový extrémista Anders Behring Breivik by súd zneužil na hlásanie svojich propagandistických téz, čo tiež naznačil vo svojom manifeste zverejnenom krátko pred atentátmi.

„Na základe informácií o prípade súd dospel k záveru, že vypočutie zadržaného by sa malo uskutočniť za zatvorenými dverami,“ uviedol súd v oficiálnom vyhlásení. " Verejné vypočúvanie by mohlo rýchlo vyústiť do mimoriadnej a veľmi zložitej situácie z hľadiska vyšetrovania a bezpečnosti," zdôvodnil súd svoje rozhodnutie.

Nóri nie sú v prípade informačnej blokády okolo Breivikovho vystúpenia pred súdom jednotní, zástancovia blokády argumentujú, že 32-ročný páchateľ nesmie dostať možnosť prezentovať svoje názory na verejnosti tak, ako si to naplánoval. Za neverejné vypočúvanie sa postavil generálny tajomník Nórskeho tlačového združenia Per Edgar Kokkvold. K zástancom otvorenosti sa zasa prihlásil napríklad profesor práva na univerzite v Bergene Jan Fridthjof Bernt. 

Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter