„Očakával to,“ povedal Lippestad pre verejnoprávny televízny kanál NRK. „Má úplne odlišné vnímanie skutočnosti ako my ostatní Nóri. Napríklad si myslí, že v nórskych väzniciach existuje mučenie,“ vyjadril sa advokát po tom, ako jeho klient v pondelok absolvoval prvé vypočúvanie pred sudcom. Ten v jeho prípade nariadil osemtýždňovú vyšetrovaciu väzbu, pričom prvé štyri týždne má stráviť v úplnej izolácii. Podľa Lippestada takéto rozhodnutie Breivika „neprekvapilo a bral ho pokojne“.
Podľa advokáta všetko nasvedčuje tomu, že Breivik je duševne chorý. Extrémista vraj označil piatkové útoky, pri ktorých zabil najmenej 76 ľudí, za potrebné, pretože je vo „vojne“. Breivik tiež tvrdí, že celá operácia prebieha podľa plánu. Sám vraj ale počítal s tým, že bude počas atentátov zabitý. Podozrivý údajne nemá informácie, koľko si jeho útoky vyžiadali obetí.
Breivik sa musí podrobiť testom, inak stratí obhajcu
„Myslí si, že je vo vojne a že vo vojne človek také veci robiť môže,“ povedal Lippestad podľa agentúry DPA. „Všetko nasvedčuje tomu, že je duševne chorý,“ uviedol. Ešte však nevie, či na tom bude stavať obhajobu. „Má sa podrobiť lekárskym vyšetrením,“ upozornil obhajca na stretnutí so zahraničnými novinármi.
Lippestad pohrozil, že ak Breivik psychologické testy odmietne, vzdá sa jeho obhajoby. To skutočne hrozí, pretože obvinený je presvedčený, že on je „jediný, kto chápe pravdu“, povedal obhajca agentúre Reuters.
Jeho klient údajne neprejavuje žiadne známky ľútosti a pôsobí ako veľmi chladný človek. Prejavuje však nenávisť voči každému, kto nie je extrémista alebo kto verí v demokraciu.
„Hovorí, že je mu to ľúto, že to musel urobiť, ale že to bolo nevyhnutné,“ cituje právnika agentúra Reuters. Breivik vraj vyjadril údiv nad tým, ako dlho trval príchod polície na ostrov Utöya, kde postrieľal desiatky účastníkov tábora sociálnodemokratickej mládeže. Nórska polícia pritom čelí kritike médií, že zasiahla neskoro.
Pondelkový prvý výsluch Breivika bol podľa Lippestada neverejný z obavy, že by jeho klient mohol vyslať signály možným ďalším bunkám teroristov. Sám Breivik údajne tvrdí, že dve spolupracujúce bunky sú v Nórsku a niekoľko aj v zahraničí.
Breivik sa k obom piatkovom atentátom priznal, ale obvinenia z terorizmu pokladá za nepodložené, pretože vraj len chce zachrániť Európu pred „moslimskou kolonizáciou“. V prípade uznania viny Breivikovi hrozí maximálne 21-ročný trest, ten je však možné predĺžiť, ak súd uzná, že odsúdený predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť.
Spomienka na obete piatkových útokov v Osle a na blízkom ostrove Utöya, ktorá sa v pondelok večer uskutočnila v nórskej metropole, prilákala takmer 150-tisíc ľudí. Obyvatelia celého Nórska a ostatných škandinávskych krajín si masakru ešte predtým pripomenuli minútou ticha.