Komentátor Beck: Politický tábor pre deti? Podobá sa to na Hitlerjugend

Bývalý vplyvný komentátor americkej televíznej stanice Fox News Glenn Beck už svoju reláciu v júni síce ukončil a prešiel do rozhlasu, ale schopnosť provokovať a dostať sa do titulkov médií po celom svete nestratil. Na pozadí masakry v Nórsku povedal, že politický tábor mládežníckeho hnutia nórskej vládnucej ľavicovej strany mu pripomína smutne známe zrazy nacistickej mládežníckej organizácie Hitlerjugend.

26.07.2011 12:35
Glenn Beck Foto:
Vplyvný americký komentátor Glenn Beck
debata (21)

Populárny Beck je vytrvalým kritikom prezidenta Baracka Obamu, ktorého často prirovnáva k totalitným vládcom. Podľa neho vraj chce zaviesť v USA socializmus a tiež je vraj v ňom hlboko zakorenená nenávisť voči belochom.

„Bola to streľba v politickom tábore. Viete, vyzerá to tak trochu ako Hitlerova mládež. Kto potrebuje usporadúvať tábory pre deti, ktorých náplňou je politika? To je znepokojujúce,“ povedal Beck hneď na úvod svojej pondelkovej rozhlasovej šou k piatkovým krvavým útokom v Nórsku.

Pre bývalého tlačového tajomníka nórskeho premiéra Torbjörna Eriksena nie je na Beckových poznámkach nič zaujímavé alebo vtipné. „Mladí politickí aktivisti sa schádzajú na ostrove Utöja už 60 rokov, aby sa učili a aby boli súčasťou demokracie, čo je niečo úplne opačné, ako bola Hitlerova mládež,“ vyhlásil Eriksen. Beckove poznámky označil za ignorantské, nekorektné a mimoriadne zraňujúce.

Internetové vydanie televízie CNN k tomu napísalo, že politicky zamerané tábory nie sú ničím nezvyčajným. V USA ich napríklad v niekoľkých amerických štátoch usporadúvala organizácia, ktorú v roku 2009 založil samotný Beck. Napríklad vo Vlasteneckom tábore sa deti učili o ústave, o otcoch zakladateľoch a o hodnotách a zásadách, ktoré sú „základnými kameňmi nášho národa“, uviedla CNN.

Terčom Beckovej kritiky sa v minulosti okrem iného stali aj dotácie pre české a slovenské múzeum v meste Cedar Rapids v štáte Iowa. Pol milióna dolárov dotácií, ktoré múzeum dostalo na obnovu expozície po nedávnych povodniach, Beck označil za príklad federálneho plytvania. "Pol milióna dolárov na exponáty pre Národné české a slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids – a čo napríklad srbské, chorvátske a albánske exponáty? O ne sa nestaráme? Pýtal sa Beck pred časom vo svojej relácii v televízii Fox News.

21 debata chyba