Hladomor v Somálsku už zabil 30-tisíc detí

Hlad si vo východnej Afrike vyberá najkrutejšiu daň medzi najmenšími. Experti predpokladajú, že len za posledných 90 dní zomrelo v regióne viac ako 29-tisíc detí, ktoré ešte nedovŕšili ani päť rokov.

04.08.2011 15:52 , aktualizované: 05.08.2011 08:07
Somálsko, hlad, smäd, sucho, hladomor Foto:
Malé deti sú najzraniteľnejšou časťou Somálskeho obyvateľstva.
debata (32)

„Odhadujeme to na základe prieskumov možností prísunu potravín v súvislosti s úmrtnosťou,“ citovala agentúra AFP Nancy Lindborgovú z americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj.

„Počas krátkych návštev kliník v utečeneckých táborov sme videli desiatky podvyživených detí, ktoré boli také vychudnuté a slabé, že vyzerali akoby boli blízko smrti,“ opísal pre kongresmanov situáciu aj Reuben Brigety z ministerstva zahraničných vecí.

Lindborgová tiež pripomenula, že podľa odhadov OSN potrebuje len v Somálsku okamžitú pomoc 3,2 milióna ľudí. Organizácia Spojených národov už označila v krajine ďalšie tri regióny za oblasť hladomoru. Sú to Stredné Šábelsko, okolie mesta Afgoje a tábory s utečencami v hlavnom meste Mogadišo. Už skôr OSN potvrdila hladomor v dvoch juhosomálskych regiónoch.

Najhoršie sucho za posledných 60 rokov v Somálsku a ďalších krajinách Afrického rohu ohrozuje až 12 miliónov ľudí. Desaťtisíce Afričanov už zomreli a ďalšie desaťtisíce zo Somálska utiekli do susedných krajín. Činnosť humanitárnych organizácií sťažuje zložitá bezpečnostná situácia. Centrálnu a južnú časť Somálska ovládajú islamisti z hnutia Šabáb, ktoré má kontakty na sieť Al-Kajdá. Podľa svedkov bránia teroristi ľuďom k prístupu k potravinám a nedovolia humanitárnym pracovníkom, aby trpiacim pomohli.

Medzinárodný Červený kríž požiadal svetových darcov o viac ako 60 miliónov eur, aby organizácia dokázala zrýchliť dodávanie pomoci pre hladujúcich.

„Potrebujeme globálnejší prístup, svet si ešte neuvedomuje rozsah katastrofy,“ citovala AFP Jeremyho Konyndyka, šéfa humanitárnej organizácie Mercy Corps. " Keď to porovnám so zemetrasením na Haiti v roku 2010, zaangažovanosť je oveľa nižšia a zdroje neprichádzajú tak rýchlo," pripomína Konyndyk.

Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
+18Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
32 debata chyba